СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Отстранета апликација за тајни забави во време на КОВИД-19 од App Store

2020 година беше обележана со потреба за социјално растојание, но сепак скандалозната апликација рекламираше тајни приватни забави за време на пандемијата на коронавируси. За среќа, апликацијата iOS е симната од App Store пред неколку дена.

Наречена „Vybe Together“, се рекламира како нов начин да присуствувате на тајни забави што не треба да се одржуваат за време на карантин. „Разбудете го забавувачот и бунтовникот во вас“, велат од веб-страницата на апликацијата, која исто така е симната.

Идејата на апликацијата е да понуди платформа каде што корисниците ќе можат да организираат затворени забави, а оние кои ќе добијат одобрение за учество, ќе ја научат адресата само два часа пред почетокот на настанот. Со цел воопшто да добијат пристап до апликацијата, корисниците мора да ги споделат и своите сметки на Инстаграм за да докажат дека не шпионираат, туку само сакаат да се забавуваат.

Апликацијата одеднаш беше отстранета од App Store, а покрај нејзината веб-страница, суспендирана е и нејзината официјална сметка на TikTok. Instagram профилот на апликацијата сега е офлајн. Во многу земји, собирите над одреден број луѓе се забранети заради пандемијата на коронавирус и не е јасно зошто Apple воопшто ја одобрил апликацијата.

Во времето на исклучување, Vybe Together имаше неколку илјади корисници, а интересот почна да расте откако беа споделени првите видеа на TikTok.

Се чини дека контроверзната апликација не работи во моментот, но ве потсетуваме дека и покрај желбата за забава, вашата и безбедноста на вашите најблиски треба да биде на прво место.

Поврзани вести

YouTube воведува проверка на факти при пребарувања

msp-admin

Робот пее и свири во Дубиоза Колектив (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Џек Ма: Alibaba спречува 300 милиони хакерски напади на ден

msp-admin