СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Nvidia вклучила програма во новата графичка картичка за да ги одврати Етереум „рударите“

Nvidia во својата нова графичка картичка RTX 3060 вклучила програма, што ќе може да открие „рударство“ на криптовалутата на Етереум.

Американската технолошка компанија сакала да ја направи оваа графичка картичка непожелна за рударите, но сега е потврдено дека тие „случајно“ го отклучиле тоа ограничување.

„Управувачката програма за девелопери ненамерно вклучи код што го отстранува „hash rate“ ограничувачот на RTX 3060“, изјави за „The Verge“ портпарол на Nvidia, додавајќи дека проблемот сега е решен. И покрај ова, верзијата 470.05 бета на управувачот што ги отстранува ограничувањата за рударите лесно може да се најде на Интернет, така што ограничувањата на Nvidia паѓаат во вода.

Nvidia беше скоро сигурна дека нивните ограничувања не можат да се надминат, па затоа менаџерот за комуникации на компанијата Брајан Дел Рицо рече дека тие не зависат само од управувачкиот програм.

Поврзани вести

Новиот ултразвучен скенер за отпечатоци на Qualcomm е поголем и побрз

Влатко Зорба

Гејмери од цел свет прават најголем суперкомпјутер, „работејќи“ од дома

Xiaomi претстави детектор за скриени камери

msp-admin