СТАНДАРД life

СКладирање

АНАЛИЗИ

„Богатите земји складираат вакцини, тоа е неприфатливо“

Влатко Зорба
Европа и САД прво ги игнорираа предупредувањата за многу заразна болест, а подоцна многу бавно воспоставија рестриктивни мерки. Мерките вклучуваа задолжително носење маски и слаба...
ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 13 Pro може да има варијанта со 1TB простор за складирање

Влатко Зорба
Само неколку месеци по објавувањето на серијата iPhone 12, почнаа да се појавуваат гласини за следната верзија на телефонот на Apple. Овој пат, новиот извештај...
ТЕХНОЛОГИЈА

Научниците „програмираат“ бактерии за складирање на податоци

Влатко Зорба
Хард дисковите и оптичките дискови складираат гигабити дигитални податоци со едно притискање на копче. Но, овие технологии – како магнетни ленти и флопи дисковите пред...