СТАНДАРД life

Андроид

ТЕХНОЛОГИЈА

Нова Android опција спречува апликации да ги следат корисниците

Влатко Зорба
Новата верзија на оперативниот систем iOS на Apple им овозможува на корисниците лесно, со само еден клик на главниот екран, да оневозможат апликации и огласувачи...
ТЕХНОЛОГИЈА

Податоците на 100 милиони корисници на Андроид се загрозени поради неправилна синхронизација на „облакот“

Истражувачите од „Check Point Software Technologies Ltd“ соопштија дека инцидентот вклучува 23 популарни апликации кои ги загрозуваат личните податоци на корисниците преку внатрешните ресурси на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Идните ажурирања за Android ќе ги подобри перформансите на вашите телефони

Qualcomm и Google објавија дека ажурирањата за Neural Networks API ќе бидат испратени заедно со ажурирања на Google Play Services. Едноставно кажано, ова значи дека...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери имаат нов начин за прислушување на Android, експерти ве советуваат да ги ажурирате телефоните!

Поради нов, неодамна откриен, безбедносен пропуст во уредите со Android, околу половина од сите корисници би можеле да бидат мета на хакери, кои можеле да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google го следи однесувањето на корисниците на Android

Влатко Зорба
Безбедносниот експерт Макс Шремс поднесе жалба против Google во Франција, тврдејќи дека овој технолошки гигант ги следи сопствениците на телефони со Android без нивно знаење....
ТЕХНОЛОГИЈА

Истражувачи: Android собира 20 пати повеќе податоци од iOS

Влатко Зорба
Студија на професорот од колеџот Тринити, Даглас Леит од Ирска, пренесена од „Арс техника“, посочува дека двата система собираат податоци од корисници на дневна основа,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Откриен нов Андроид малвер со бројни карактеристики за шпионирање

Влатко Зорба
Безбедносните истражувачи открија нов, напреден малициозен Андроид софтвер, кој наоѓа чувствителни информации зачувани во заразени уреди и ги испраќа до серверите контролирани од напаѓачите. Апликацијата...
ТЕХНОЛОГИЈА

Instagram Lite за Android официјално пристигнува во 170 земји

Влатко Зорба
Instagram ја објави глобалната достапност на верзијата „Lite“ на својата популарна апликација. Instagram Lite е намалена верзија на популарната услуга и овозможува пофлуидно искуство при...