СТАНДАРД life

Малвер

ТЕХНОЛОГИЈА

Откриен нов Андроид малвер со бројни карактеристики за шпионирање

Влатко Зорба
Безбедносните истражувачи открија нов, напреден малициозен Андроид софтвер, кој наоѓа чувствителни информации зачувани во заразени уреди и ги испраќа до серверите контролирани од напаѓачите. Апликацијата...
ТЕХНОЛОГИЈА

Изгаснат најопасниот малвер ботнет на светот

Влатко Зорба
Соработката на Европол и Европравда со полицијата на Холандија, Германија, САД, Велика Британија, Франција, Литванија, Канада и Украина резултираше во успешно исклучување на моментално најопасната...
КРИПТОВАЛУТИ

Хакери со малвер напаѓаат корисници на криптовалути

Влатко Зорба
Безбедносната фирма „Интезер лабс“ соопшти дека открила едногодишна измама, во која сајбер криминалците создавале лажни апликации за крипто-валута за да ги измамат корисниците да инсталираат...