СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Откриен нов Андроид малвер со бројни карактеристики за шпионирање

Безбедносните истражувачи открија нов, напреден малициозен Андроид софтвер, кој наоѓа чувствителни информации зачувани во заразени уреди и ги испраќа до серверите контролирани од напаѓачите.

Апликацијата се маскира во ажурирање на системот што треба да се преземе од продавница за надворешни апликации, како што истакнуваат истражувачите од Zimperium. Тоа е далечински управуван „Тројанец“ кој прима извршни команди од сервер за команда и контрола.

Овој малициозен софтвер располага со широк спектар на малициозни активности. Овие вклучуваат: кражба на пораки и датотеки за инстант месенџер од базата на податоци; проверка на обележувачи и пребарување на стандардниот прелистувач (Google Chrome, Mozilla Firefox и Интернет прелистувач Samsung); пребарување датотеки со специјални екстензии (како што се .pdf, .doc, .docx и .xls, .xlsx); проверка на податоците од клипбордот, содржина за известување; снимање звук и телефонски повици; кражба на фотографии и видеа, СМС пораки, телефонски контакти и многу повеќе.

Добрата вест е дека малициозниот софтвер има еден голем недостаток – неможноста да се заразат уреди без претходно да се измамат корисниците да донесат одлука за која поискусните луѓе знаат дека не е безбедна. Корисниците прво мора да ја преземат апликацијата од надворешна платформа, а потоа корисникот треба да одобри пристап до услугите со цел некои од понапредните карактеристики на малициозен софтвер да имаат пристап до податоците.

Поврзани вести

Google ќе ги известува корисниците ако нивните лозинки се компромитирани на Android

Влатко Зорба

Епл потрошила речиси 200 милиони долари за стартапот „Икснор“

msp-admin

Samsung подготвува Galaxy Book Pro и Book Pro 360

Влатко Зорба