СТАНДАРД life

Андроид

ТЕХНОЛОГИЈА

Безбедносна фирма предупредува дека LastPass за Android има седум вградени тракери

Влатко Зорба
Германската компанија за безбедност Exodus, по обемна истрага, откри дека популарната апликација за управување со лозинки, „LastPass“, собира и испраќа лични податоци на корисниците на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Андроид апликација за скенирање баркод потенцијално компромитирала 10 милиони уреди со малициозен софтвер

Влатко Зорба
Постојат апликации за сите намени, дури и за едноставни работи, како што се скенирање на бар-кодови. Всушност, ваквите апликации се навистина популарни, а доказ е...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Twitter“ призна за нов пропуст што им се заканува на корисниците на „Android“

msp-admin
Само неколку недели откако доживеаја сериозен хакерски напад кој откри дека нивните вработени се најслабата алка во осигурувањето, објавена е уште една, не толку добра...
ТЕХНОЛОГИЈА

WhatsApp нема да работи на постари смартфони со Android и iOS од 1 февруари

msp-admin
WhatsApp е водечка апликација за комуникација која активно ја користат стотици милиони корисници ширум светот. Една од најголемите предности во однос на нејзините конкуренти е...
ТЕХНОЛОГИЈА

Малициозен софтвер во 116 апликации за Android става во опасност повеќе од 2,5 милиони корисници

msp-admin
Android е најпопуларен оперативен систем за паметни телефони, кој нуди широк спектар на апликации. Овој факт им олеснува на потрошувачите, но понекогаш може да стане...
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук сопственик на 4-те најпопуларни апликации за Андроид и iOS

msp-admin
Во последната деценија, Фејсбук е убедливо лидер на пазарот на мобилни апликации и сервиси, според анализите на компанијата „App Annie“. На топ 10 листата на...