СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук сопственик на 4-те најпопуларни апликации за Андроид и iOS

Во последната деценија, Фејсбук е убедливо лидер на пазарот на мобилни апликации и сервиси, според анализите на компанијата „App Annie“.

На топ 10 листата на најпопуларни мобилни апликации, достапни за оперативните системи Андроид и iOS, на првите четири места се најдоа Фејсбук, Фејсбук месинџер, Ватсап и Инстаграм. На сите овие сервиси сопственик е токму Фејсбук.

На петто место се најде Снепчет, Скајп е на шесто место, видео-мрежата ТикТок е на седмо место, Ју-си Браузер (UC Browser, пребарувач наменет за уреди со просечни или слаби перформанси) на осмо, Јутјуб на деветто место, а десетката ја заокружува Твитер.

Со ова се докажува дека Фејсбук е апсолутен лидер на овој пазар во последнава деценија. Самата апликација Фејсбук веќе е дел од секојдневната рутина на голем број луѓе, кои не ја напуштија платформата ни по скандалите во врска со приватноста на личните податоци или пак, лажните вести.

Поврзани вести

Премиерата на AirPods Pro 2 и iPhone SE (2021) ќе биде во април

Влатко Зорба

Lockheed Martin ќе гради 5G мрежа во вселената

Влатко Зорба

Black Shark 4 со 120W полнење за никогаш да не престанете да играте

Влатко Зорба