СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft пројавува интерес за паметна облека

Google финансира разни проекти за паметни облеки и е една од најактивните компании во оваа област. Еволуцијата на технологијата и истражувањето ги тера другите популарни брендови да покажат интерес. На пример, Microsoft веќе има регистрирано патент со името „Electronically Functional Yarn“ на своето име. Компанијата се чини дека планира да започне со развој на паметни ткаенини за паметна облека.

Документите за патенти опишуваат метод за производство на ткаенини, кои обезбедуваат напредна компјутерска технологија. Веќе се експериментира со различни материјали за да се претвори овој проект на Microsoft во реалност. Компанијата сака да произведе „електронски функционална нишка“ која ќе најде примена во најразлична облека како што се маици, ракавици и јакни, пренесува mspoweruser.

Тековните податоци само ја потврдуваат желбата на Microsoft да го прошири својот бизнис во сегментот за паметна облека. Сè уште е рано да се очекува да видиме вистински производи со паметни ткаенини на компанијата. Сепак, ваквата технологија може да има разновидни примени во контроверзната и фитнес облека, но и во медицината, модата, автомобилската индустрија, паметните домови и многу повеќе.

Поврзани вести

HarmonyOS официјално пристигнува во април, Huawei Mate X2 го добива прв

Влатко Зорба

Mate Xs ќе биде промовиран на 24 февруари

msp-admin

Honor планира сопствен телефон со екран на преклоп

Stefanija Kuzmanovska