СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Sony потврди кога ќе излезе PlayStation 5

Гејмерите со нетрпение ја очекуваат премиерата на следната генерација на конзоли на Microsoft и Sony. Сепак, промоцијата на уредите нема да се случи до 2020 година. Од една страна, компаниите имаат потреба од повеќе време за да ги загарантираат подобрувањата, што ги сакаат. Во исто време, се очекува новата генерација на AMD процесори да се користи во Sony PlayStation 5 и Xbox One 2. Јапонскиот производител сега откри дополнителни детали за својата конзола.

Sony потврди дека нема да експериментираат и конзолата ќе дебитира на пазарот како PlayStation 5. Паралелно, компанијата соопшти дека продажбата ќе започне во празничната сезона на крајот на 2020 година. Корисниците ќе можат да уживаат во своите омилени игри додека ги користат подобрените контролори на конзолата. Додатоците за Sony PS5 ќе бидат различни од сегашните и ќе се засноваат на технологијата Adaptive Triggers, што ќе ги направи чувствителни на допир.

Програмерите ќе имаат можност да го програмираат начинот на работа на контролорите за да одговараат на „гејмплејот“ колку што е можно повеќе. Sony PS5 ќе користи SSD-дискови од следната генерација. Другата голема промена ќе биде целосно изменетиот кориснички интерфејс, кој обезбедува многу повеќе дополнителни информации и опции за споделување. Конзолата ќе користи хардвер AMD Radeon Navi и 3Д-аудио, но исто така ќе поддржува и 8K игри.

Поврзани вести

Аеродром во Рим прв воведе паметни кациги против ширење на коронавирус (ВИДЕО)

msp-admin

Сопира поддршката на Cortana за iOS и Android

msp-admin

Твитер тестира функција „откажи го испраќањето“

Влатко Зорба