Таг : Апликации

Технологија

Апликации што ќе ви ја олеснат работата

Влатко Зорба
Денес е тешко да се замисли деловна активност без употреба на апликации кои освен тоа што се корисни, исто така ги олеснуваат деловните процеси. Entrepreneur...
Технологија

Медиумски компании бараат од Apple да наплаќа помалку за продажбата на апликации

Stefanija Kuzmanovska
Големите американски медиумски куќи побараа од технолошкиот гигант Apple да ги намали таксите за плаќање претплати преку својата продавница за апликации. Apple им наплаќа на...
Технологија

Сите на едно место: Фејсбук ги поврзува трите најпопуларни апликации

Stefanija Kuzmanovska
Уште на почетокот на минатата година беше објавено дека апликациите „Messenger“, „WhatsApp“ и „Instagram“ ќе бидат споени во една заедничка платформа за размена на пораки,...
Технологија

WhatsApp предупредува: Не ги преземајте овие апликации!

Stefanija Kuzmanovska
Корисниците на WhatsApp, најпопуларниот месинџер во светот, треба да бидат свесни за опасностите што доаѓаат од лажни верзии на оваа популарна апликација. Имено, на бројните...
Технологија

Коронавирусот го промени начинот на кој ги користиме апликациите за состаноци

Stefanija Kuzmanovska
Коронавирусот има драматично влијание врз начинот на кој луѓето ја користат апликацијата Тиндер, рече шефот на Тиндер и тие промени би можеле да одговараат на...
ЕКОНОМИЈА

Лукаревска: Поднесени 23.861 барање за финансиска помош за исплата на плати

Вкупно 23.861 барање заклучно со вчерашниот ден, кој беше и краен рок, се поднесени до Управата за јавни приходи за владината мерка за финансиска поддршка...
Технологија

6 апликации за да започнете со медитација

Влатко Зорба
Медитацијата и свесниот начин на живот добиваат популарност последниве години. Постојат многу причини. Тие носат неверојатни придобивки: надминување на стресот, борба против депресија и вознемиреност,...
СВЕТ

Германска министерка: Апликациите за следење мора да бидат доброволни

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за правда, Кристин Ламбрехт, во вторникот изјави за „Deutschlandfunk“ дека следењето преку апликациите како помош за коронавирусот треба да се користи само на...
Компании и пазар

Коронавирусот ги открива ограничувањата на вештачката интелигенција во здравството

Влатко Зорба
Технолошките и здравствени компании се натпреваруваат за пуштање на нови алатки за тестирање и третман на епидемијата на коронавирус ширум светот, пренесува Вол Стрит Журнал....
Компании и пазар

Huawei преговара за пристап до App Bazaar со 400.000 апликации

Влатко Зорба
Huawei продолжува да бара опции за надминување на сложената ситуација со која се соочува поради санкциите на САД. Главниот проблем на кинеската компанија е неможноста...