СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Google Play: Пристигнуваат апликации за коцкање

Google одлучи да ги промени своите правила за продавницата за апликации Play, па од 1 март годинава корисниците на уреди со Android во 15 земји, ќе можат да преземаат и да користат апликации за коцкање со вистински пари.

Промената на политиката во Google Play ќе овозможи и рекламирање на такви апликации, кои вклучуваат апликации за онлајн казино, лотарии, спортски обложувалници и Fantasy спортови.

Би рекле дека ова не е ништо посебно, бидејќи многу казина, лотарии и обложувалници веќе подолго време имаат свои апликации на своите веб-страници, но единствената разлика е во тоа што тие сега ќе бидат достапни во Play Store, каде не им беше дозволено до сега.

Google постави строги услови и упатства за развивачите на такви апликации, кои мора да се следат и мора да имаат национални лиценци за давање услуги за коцкање или коцкање во одредени земји.

Покрај тоа, апликациите мора да бидат бесплатни за преземање и може да не го користат системот за плаќање во апликации на Google Play.

Поврзани вести

„Гугл“ подготви многу важна екстензија за „Хром“

msp-admin

Автопилот: Што „гледа“ возилото на „Тесла“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Апликацијата МојДДВ сега достапна и на AppGallery на Huawei

msp-admin