СТАНДАРД life

Гугл Плеј

ТЕХНОЛОГИЈА

Google Play престана да шпекулира за коронавирусот

msp-admin
Голем број ИТ гиганти презедоа акција против ширење паника и лажни информации за коронавирусот. Претходно во јануари, Google започна рачно модерирање на резултатите од пребарувањето...
ТЕХНОЛОГИЈА

Повлечени околу 600 апликации од Google Play со 4,5 милијарди преземања

msp-admin
Google Play нуди разновидна колекција на содржини од App Store и затоа е попосакувана цел за хакери. Ова бара компанијата да направи дополнителни напори за...
КОМПАНИИ

Кинески технолошки компании планираат да се натпреваруваат со Google Play

msp-admin
Кинеските технолошки компании Xiaomi, Huawei, Oppo и Vivo планираат да создадат единствена продавница за апликации, објави Ројтерс. Четворицата главни играчи на пазарот за комуникации и...
КОМПАНИИ

Аналитичар: Huawei тешко ќе наметне алтернатива на Google Play

msp-admin
На неодамнешната конференција во Лондон, Huawei објави програма за поддршка на развивач на софтвер. Компанијата вети дека ќе плати 20 милиони фунти (околу 26 милиони...