СТАНДАРД life

Виндоус 10

ТЕХНОЛОГИЈА

Редизајнот на Windows 10 продолжува: Microsoft претстави неколку нови икони

Влатко Зорба
Microsoft го редизајнира File Explorer. Компанијата започна со испорака на тест верзија на Windows 10 што содржи визуелни промени на системските икони што можеме да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Познато кога ќе биде објавена новата верзија на Windows 10

Влатко Зорба
Објавено е кога Microsoft ќе го објави новиот, пролетен апдејт на оперативниот систем Windows 10, благодарение на официјалната документација од софтверската корпорација. Објавувањето на Windows...
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft планира нов дизајн на апликациите во Windows 10

Влатко Зорба
Microsoft веќе објави јавно дека шефот на „Surface“ дивизијата, Панос Панаи ќе биде на чело на одделите за клиенти и хардвер на Виндоус. Оваа стратешка...
ТЕХНОЛОГИЈА

Уште една закана за Виндоус 10: Мајкрософт и Гугл предупредуваат на нови хакерски напади

msp-admin
Мајкрософт потврди опасна ранливост во рамките на оперативниот систем Виндоус, што влијае на сите верзии од 7 до 10. Опасноста првично беше предупредена од тимот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft тестира екран за поставување на Windows 10, ќе го прашува корисникот како сака да го користи компјутерот

msp-admin
Различни корисници може да имаат ист или сличен компјутер, но нивните потреби и употреба на компјутер може да се разликуваат. Microsoft е свесен дека различни...
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft ја отстранува можноста да се „прескокнат“ ажурирањата на Windows 10

msp-admin
Microsoft прави некои фундаментални промени во начинот на кој работат ажурирањата на одредени верзии на Windows 10. Microsoft немаше многу среќа со неодамнешните ажурирања –...