Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Редизајнот на Windows 10 продолжува: Microsoft претстави неколку нови икони

Microsoft го редизајнира File Explorer. Компанијата започна со испорака на тест верзија на Windows 10 што содржи визуелни промени на системските икони што можеме да ги најдеме во File Explorer, вклучувајќи ја и корпата за отпадоци, папки со документи и уреди како дискови, објаснува Verge.

„Визуелно поврзавме неколку различни икони, така што нивниот дизајн ја комплиментира ориентацијата на остатокот од системот и на другите наши производи“. изјави Аманда Ланговски, раководител на програмата Windows Insider. Папките како оние за работната површина, документи, преземања и слики имаат нов дизајн што ќе го олесни препознавањето.

Microsoft гордо потврди дека корпата за отпадоци добива нов дизајн затоа што стариот дизајн „не им одговарал на некои корисници на системот“.

Сите овие промени на иконите се мал дел од главниот редизајн на Windows. Microsoft објави нови системски икони на почетокот на овој месец и на патот најави мали промени во менито „Start“.

Microsoft исто така планира „сеопфатно визуелно освежување на Windows наречено „Sun Valley’“. Компанијата ќе објави повеќе детали во идните соопштенија. Ажурираните икони ќе пристигнат во комбинација со други промени во интерфејсот File Explorer.

Новиот интерфејс, пренесува изворот, изгледа поприлагоден за работа на екран на допир.

Поврзани вести

iPhone 5 ќе престане да работи, освен ако не инсталирате iOS 10.3.4 пред 3 ноември

msp-admin

Оксфорд: Постои врска помеѓу видео игрите и благосостојбата

Влатко Зорба

Huawei Mate Xs ќе биде првиот смартфон што поддржува 65W технологија за брзо полнење

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!