СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Android 12 може да воведе режим за хибернација на апликациите

Еден од проблемите за корисниците на паметни телефони со ограничен капацитет на меморија на датотеки е тоа што во одреден момент просторот е исцрпен. Сепак, во Android 12, Google може да воведе нов метод за ослободување на меморијата со помош на режимот на хибернација на апликацијата.

Ова се сугерира со промена на AOSP, откриена од XDA Developers. Режимот ќе ги стави апликациите во хибернација, што значи дека нема да се користат активно и може да се ослободи простор.

Според XDA, новата функционалност може да дебитира со Android 12 и да компресира APK-датотеки, како и други ресурси што ги користи апликацијата.

Со текот на годините, програмите и игрите користат сè повеќе простор, а таквата функционалност може да биде доста корисна за моделите со малку меморија.

Поврзани вести

Смартфоните на Xiaomi алармираат при земјотрес

msp-admin

Велика Британија ќе забрани на Huawei да гради 5G мрежа

msp-admin

Неизвесна судбината на LG Rollable

Влатко Зорба