СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

БДИ: Германската економија годинава ќе порасне 3,5 проценти

Германската економија ќе порасне за 3,5 проценти оваа година, откако падна за околу пет проценти во 2020 година, а нивото на предпандемијата треба да се постигне најрано во првата половина на следната година, според Сојузот на германската индустрија (БДИ).

Нивната прогноза за оваа година е помалку оптимистичка од германската влада, која во октомври предвиде дека економијата треба да порасне 4,4 проценти.

Поради вториот бран на пандемија, економијата нема да се врати на нивото пред кризата оваа година, но има добри изгледи да се достигне во првата половина на 2022 година, изјави претседателот на БДИ – Зигфрид Расвурм.

БДИ очекува моторот за закрепнување оваа година да биде извозно ориентираниот индустриски сектор, благодарение на подобрените изгледи за глобалната економија. Извозот се очекува да скокне шест проценти оваа година, по големиот пад во 2020 година, проценет на околу 11 проценти.

Тие се осврнаа и на американската политика по изборот на демократот Џо Бајден за нов претседател.

„Изборот на Џо Бајден го отвора патот за мултилатерални решенија и заеднички иницијативи за фер конкуренција на светските пазари“, рече Расвурм.

„Нашите компании исто така ќе имаат корист од Кина, двигател на глобалниот раст и од договорот за инвестициски пакт, дури и ако не е совршен“, додаде тој.

БДИ, исто така, ја повика владата да ги зголеми владините инвестиции во инфраструктурата, да ги намали даноците на претпријатијата и бирократијата за компаниите што сакаат да иновираат во следните 10 години.

Сепак, тие предупредија дека неодамна воведената цена за емисии на јаглерод диоксид може да ги натера енергетски интензивните сектори да се преселат во други земји со помалку ригорозни режими за заштита на климата.

Затоа Берлин треба да разгледа „механизам за корекција“ за да избегне губење на работни места, рече БДИ.

Германскиот завод за статистика „Дестатис“ ќе ја објави во четврток првата проценка на БДП во 2020 година. Владата ќе ја ажурира прогнозата за растот на БДП за 2021 година до крајот на месецот, потсетува Ројтерс.

Поврзани вести

Организацијата на потрошувачите на Македонија е против покачување на електричната енергија од 7,4 проценти

msp-admin

Кој го купи Сава центар за 17,5 милиони евра?

msp-admin

Кварталните приходи на Twitter за прв пат надминаа милијарда долари

msp-admin