Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Список на модели на Sony кои ќе се ажурираат до Android 10

Јапонскиот телеком NTT DoCoMo објави список на паметни телефони што ги нуди или ги нудел, кои ќе бидат надградени на Android 10.

Исто така, откриваме и кои модели на Sony ќе ја добијат новата верзија на оперативниот систем. Ќе се ажурираат вкупно седум јапонски модели, вклучувајќи го и Xperia Ace, кој е ексклузивен за операторот.

За жал, нема конкретни временски рокови за дистрибуирање на ажурирањето и не е јасно дали ова се однесува на меѓународните верзии на уредите.

Меѓутоа, ако тоа е случај, Android 10 ќе добијат следниве уреди: Xperia XZ2, XZ2 Premium, XZ2 Compact, XZ3, Ace, 1 и 5.

Отсуството на Xperia 10 и 10 Plus е забележително, но најверојатно се должи на фактот дека тие не се понудени од NTT DoCoMo.

Поврзани вести

Xiaomi претстави концепт на телефон без порти и копчиња (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Ако имате некоја од овие 7 апликации, треба да ја избришете

msp-admin

Samsung Galaxy Z Flip – моќен хардвер и спектакуларен дизајн (ВИДЕО)

msp-admin