Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

HTC промовираше нов блокчејн смартфон

HTC претстави нов паметен телефон што се фокусира на блокчејн технологијата. Тој се нарекува Exodus 1s и, како и неговиот претходник, Exodus 1 вклучува портфолио за криптовалути и друга функционалност поврзана со овој вид решенија. Уредот има 5,7-инчен дисплеј, резолуција HD + и сооднос на страните 18: 9. Други клучни карактеристики на паметниот телефон вклучуваат чипсет Snapdragon 435, 4 GB RAM меморија, 64 GB меморија за складирање податоци и батерија од 3.000 mAh.

Exodus 1s вклучува и главна и предна камера од 13MP, плус 3,5 милиметарски џек за слушалки, можност за двојна SIM картичка, безжична конекција со Wi-Fi и Bluetooth 4.1, како и Android 8.1. Моделот вреди 219 евра во криптовалута, во моментов е во процес на нарачки, а испораките започнуваат за околу еден месец.

Се разбира, главниот фокус во овој случај не е на хардверските параметри, туку на можноста да функционира како „full node“, откако валидира и пренесува трансакции со биткоин. Како и да е, за ова ќе биде потребна посебна microSD картичка од 400 GB, што е по избор. Потсетуваме дека евиденцијата за трансакциите е со големина од 260 GB, што се зголемува за околу 60 GB на годишно ниво.

Со комплетен список се обезбедува повисоко ниво на заштита при трансфер и нема потреба да се испраќаат податоци до надворешни точки кога барате информации за трансакција. Сепак, ова ја ограничува можноста само локално да го користите Bitcoin node, а компанијата исто така препорачува да биде активен кога уредот е поврзан со надворешен извор на напојување.

Exodus 1s има паричник за криптовалутата „Зион“, а безбедносните клучеви се чуваат во посебен дел од чипот „Snapdragon“. За дополнителна заштита се потпира на Trusted Exociation Environment (TEE), кој работи со софтвер Zion Vault во изолирана околина (sandbox). Ако самиот паметен телефон е изгубен, можно е да го вратите вашиот личен клуч преку функцијата Social Key Recovery, кој се потпира на неколку доверливи луѓе.

Поврзани вести

Google Pixel Fold доаѓа оваа година?

Влатко Зорба

Проблемот со скенерот за отпечатоци на Samsung Galaxy S10 ја опфаќа и серијата Note10 (ВИДЕО)

msp-admin

Откуп и изнуда: „Рансомверот“ може да стане уште подеструктивен

Влатко Зорба