Таг : Апликации

Компании и пазар

Huawei преговара за пристап до App Bazaar со 400.000 апликации

Влатко Зорба
Huawei продолжува да бара опции за надминување на сложената ситуација со која се соочува поради санкциите на САД. Главниот проблем на кинеската компанија е неможноста...
Технологија

Huawei ја претстави новата платформа HUAWEI AppGallery и визијата за градење безбеден и сигурен мобилен екосистем

Берта Китинска
Постепеното ширење на 5G мрежата обезбедува револуционерно мобилно искуство. Мобилните апликации се клучен елемент за зајакнување на поврзаноста и збогатување на искуството на корисниците, како...
Технологија

Повлечени околу 600 апликации од Google Play со 4,5 милијарди преземања

Влатко Зорба
Google Play нуди разновидна колекција на содржини од App Store и затоа е попосакувана цел за хакери. Ова бара компанијата да направи дополнителни напори за...
Компании и пазар

Аналитичар: Huawei тешко ќе наметне алтернатива на Google Play

Влатко Зорба
На неодамнешната конференција во Лондон, Huawei објави програма за поддршка на развивач на софтвер. Компанијата вети дека ќе плати 20 милиони фунти (околу 26 милиони...
Технологија

Dell ги проширува своите можности за работа со iPhone преку компјутер (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Во 2018 година, Dell ја пушти апликацијата Dell Mobile Connect, која им овозможува на корисниците со лаптопи од компанијата да го поврзат својот мобилен телефон...
Технологија

Фејсбук сопственик на 4-те најпопуларни апликации за Андроид и iOS

Елена Даскалова
Во последната деценија, Фејсбук е убедливо лидер на пазарот на мобилни апликации и сервиси, според анализите на компанијата „App Annie“. На топ 10 листата на...
Технологија

Apple го отстрани проблемот со агресивно затворање на iOS апликации

Влатко Зорба
Неодамна објавивме за непријатна грешка во iOS 13.2 што влијаеше на многу корисници. Станува збор за агресивно затворање на апликации во позадина, што предизвикува проблем...
Технологија

17 малициозни апликации за iPhone се одобрени од Apple

Влатко Зорба
И покрај строгите процеси на одобрување што ги преминуваат апликациите за iOS, се чини дека некои заразени програми успеваат да ја „прескокнат лентата“. Apple потврди...
Технологија

Софтвер инфицирал 42 мобилни апликации со над 8 милиони инсталации на Google Play

Влатко Зорба
Сопствениците на паметни телефони со Android се изложени на ризик од нова закана за нивната лична безбедност. Ова е нов малвер што е откриен од...
Технологија

Нова функција ќе го блокира достапот на надворешни апликации до нашата сметка на Instagram

Влатко Зорба
Instagram започна нова серија на мерки за подобрување на безбедноста. Компанијата ќе пушти нова функција во својата основна апликација која ќе им овозможи на корисниците...