Таг : Промени

Регион

ИФИМЕС: Промените во Црна Гора се шират во Босна и Херцеговина

Stefanija Kuzmanovska
Во анализата, пред локалните избори во Босна и Херцеговина, Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана проценува дека бран политички промени се...
Регион

Едита Тахири: Србија нека го промени својот устав

Stefanija Kuzmanovska
Поранешната косовска министерка за дијалог меѓу Белград и Приштина, Едита Тахири, се огласи по повод изјавата на специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак дека Уставот...
МАКЕДОНИЈА

Бајрактаров: Сите активно да се вклучат во поддршката на менталното здравје кај себе, своите семејства

Берта Китинска
Менталното здравје е од огромна важност за нашето секојдневно функционирање и за квалитетот на живот кој го имаме. Сите треба активно да се вклучат во...
Технологија

Коронавирусот го промени начинот на кој ги користиме апликациите за состаноци

Stefanija Kuzmanovska
Коронавирусот има драматично влијание врз начинот на кој луѓето ја користат апликацијата Тиндер, рече шефот на Тиндер и тие промени би можеле да одговараат на...
СВЕТ

Помпео: Можно е да го промениме ставот за статусот на Хонг Конг

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека му привлекло внимание како кинеската Влада се заканила дека ќе се меша во работата на американските новинари...
МАГАЗИН

Анџелина Џоли проговори за големата трагедија: „Тешко ме погоди и многу ме промени“

Stefanija Kuzmanovska
Актерката Анџелина Џоли зборуваше за големата трагедија во животот. Имено, мајката на актерката Микеле Бертард ја загуби битката со ракот на дојката и јајниците во...
АНАЛИЗИ

Коронавирусот го промени идентитетот на Милано

Stefanija Kuzmanovska
Иако Италија беше меѓу првите европски земји што ги воведе сите можни забрани и ограничувања од Кина, коронавирусот сепак пристигна во Европа во последните денови...
Вести

Зголемени овластувања на Парламентот и Владата, предлага Путин со новите уставни измени

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин предложи денеска измена на рускиот Устав, со која би се овозможило зголемени овластувања на Парламентот и Владата, потег кој би можел...