Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Овие телефони први ќе добијат замена за Андроид

Кинескиот гигант „Хуавеи“ планира до крајот на годината на 300 милиони уреди да го замени оперативниот систем Андроид со својот ХармониОС , чија премиера нè очекува оваа недела.

Неофицијални извори тврдат дека ХармониОС меѓу првите кој ќе го добијат следниве модели на телефони на „Хуавеи“: Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro +, Mate 40 RS, Mate X2, Nova 8, Nova 8 Pro, како и MatePad Pro таблетот, пишува „ГСМ Арена“.

Освен бројните шпекулации и неофицијални снимки, многу работи сè уште не се официјално познати за проектот. Сепак, повеќето се согласуваат дека ХармониОС со изгледот прилично потсетува на актуелната верзија на интерфејсот EMUI 11 на „Хуавеи“.

Поврзани вести

Samsung и Mastercard подготвуваат платежна картичка со читач на отпечатоци

Влатко Зорба

Viber воведува нова опција – пораки кои исчезнуваат

msp-admin

Маск лансираше уште 60 сателити во вселената: Ќе спроведува супербрз интернет од вселената

msp-admin