Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Смартфони со Qualcomm SoC за 55 долари ќе го преплават пазарот

Паметни телефони од 55 долари базирани на чипсет од американската компанија Qualcomm наскоро ќе станат реалност. Стотици милиони достапни уреди со Snapdragon SoC се очекуваат на пазарот.

Reliance Jio минатата година објави дека Google купил 7,7% од акциите на компанијата. Исто така, стана познато дека двете компании ќе работат заедно за да создадат ефтин смартфон со Android.

Според сегашните информации, Qualcomm ќе има клучна улога во почетниот проект за паметни телефони. Со евтини уреди, Jio се обидува да ги претвори корисниците на обични телефони како JioPhone во корисници на паметни телефони.

Менаџерот на Qualcomm India вели дека компанијата ќе продолжи да соработува и да го поддржува Jio со набавка на компоненти за уреди во различни категории цени. Ефтините паметни телефони на Reliance Jio се очекува да ја користат серијата Qualcomm SoC 400, соопшти „Гизмокина“.

Првиот заеднички смартфон на Reliance Jio и Google се очекуваше да биде претставен во декември минатата година, но објавувањето на уредот беше одложено. Презентацијата сега е закажана за првиот квартал од 2021 година, но точниот датум не е познат.

Овој паметен телефон треба да чини само 55 долари. Според изворите, Reliance Jio за две години ќе лансира околу 200 милиони ефтини паметни телефони, во надеж дека ќе привлече нови корисници.

Поврзани вести

Steam постави нов рекорд – 26 милиони корисници истовремено

Влатко Зорба

ВИДЕО покажува како се променил Android во последните 20 години

msp-admin

LG го развива флексибилниот дисплеј за Apple

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!