Стандард
БИЗЛАЈФ

Кинеската филмска индустрија во моментов заработува повеќе од Холивуд

Кинеските кина заработија рекордни 775 милиони долари за време на викендот пред Кинеската нова година, благодарение пред се на локалните, а не холивудските продукции.

Најгледан беше кинескиот филм Detective Chinatown 3, акционен филм со елементи на комедија, кој оваа година ја имаше најуспешната премиера од сите светски филмови, заработувајќи 424 милиони долари, пишува „Бизнис и финансии“.

Ова не е филм што ги воодушеви критичарите, ниту собра добри критики на разни листи на Интернет. Неговиот успех, сепак, лежи во фактот дека е локално произведен и дека едноставно ја задоволи кинеската публика, пишуваат западните медиуми.

Не го спречи ниту фактот дека Кинезите веќе се уморни од „западната пропаганда“ и дека се доволно свесни за своите можности, односно фактот дека можат да го сторат истото што го создава Холивуд. Помогна и растот на стандардите во Кина, односно растот на средната класа, која сега има време и ресурси да го исполни своето слободно време на различни начини.

Исто така, пандемијата на коронавирусот не беше лесна според Холивуд, кој ги одложи кино проекциите на многу нови продукции, додека Кина, се чини, поуспешно се избори со ширењето на инфекцијата и успеа да започне закрепнување на економијата и филмската индустрија . Ова го покажуваат и минатогодишните успеси. Имено, филмот „Осум стотинки“ заработи 468 милиони долари во 2020 година, што го направи најуспешен филм на светот, додека уште три кинески филмови се запишаа во првите десет според заработката.

Поврзани вести

Која земја од регионот има најмногу неработни денови?

Влатко Зорба

Љубљана: Во Икеа ќе може да се влезе само со претходна резервација?!

Влатко Зорба

5 работи за фриленсери кои носат заработка од најмалку 100.000 $ годишно

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!