Стандард

Енергија

КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин-рударството за 3 години ќе троши енергија како Италија или Чешка

Влатко Зорба
Потрошувачката на енергија и емисиите на јаглерод поврзани со Биткоин-рударството драматично се забрзуваат, особено во Кина, според новата студија објавена во „Nature Communications“. Без построги...
ТЕХНОЛОГИЈА

Екранот на Samsung Galaxy S21 Ultra штеди енергија

Влатко Зорба
Набргу по премиерата на серијата Galaxy S21, Samsung Display сподели повеќе информации за дисплејот што се користи во Galaxy S21 Ultra. Новото соопштение за јавноста...
КОМПАНИИ

Арктичките студови ќе ги одржат европските цени на енергијата високи на пролет

Влатко Зорба
Првата ладна епизода оваа зима, што ги зголеми европските цени на електрична енергија и бензин на највисоки нивоа во последните неколку години, можеби е пред...
КОМПАНИИ

Европската енергетска заедница воведе санкции за БиХ

Влатко Зорба
Поради кршење на Директивата за сулфур во горивата и непочитување на енергетските пакети за енергија и гас, Европската енергетска заедница воведе санкции за Босна и...
ЕКОНОМИЈА

Усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и поттикнување на енергетската ефикасност во домаќинствата за 2021 година

Влатко Зорба
На предлог на Министерството за економија, Владата на РСМ денеска ја разгледа и усвои Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и поттикнување на...
КОМПАНИИ

Грција шампион во ОИЕ на Балканот во изминатата година

Влатко Зорба
Инвеститорите во Грција побрзаа да добијат лиценци за проекти за обновлива енергија (ОИЕ) во декември 2020 година, според податоците објавени од грчкиот регулатор РАЕ. По...
КОМПАНИИ

Предлог енергетски биланс за 2021-ва: Потребите од енергија ќе бидат за 2 % пониски во однос на 2020-та

msp-admin
Во 2021 год. потрошувачката на финалната енергија ќе биде за 6% поголема во однос на 2020 година.Ова го предвидува предлог енергетскиот биланс за 2021 год.Во...
ЕКОНОМИЈА

Бислимоски најави помош за заштита од енергетска сиромаштија за социјалните случаи

Берта Китинска
Претседател на РКЕ, Марко Бислимовски  најави можност за социјално најзагрозените семејства да користат дополнителна парична помош за заштита од енергетска сиромаштија. – Ние сме на...
ЕКОНОМИЈА

Ќе се менува енергетскиот профил: Над 50 отсто од енергијата ќе биде од обновливи извори

Берта Китинска
Новата Влада планира фундаментално да го промени енергетскиот профил на државата со цел да ја подготви за идните предизвици за годините што следат и за...
ЕКОНОМИЈА

Мицкоски: Треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач за да не поскапи струјата

Берта Китинска
За да не поскапи цената на електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто, изјави денеска лидерот...