СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Арктичките студови ќе ги одржат европските цени на енергијата високи на пролет

Првата ладна епизода оваа зима, што ги зголеми европските цени на електрична енергија и бензин на највисоки нивоа во последните неколку години, можеби е пред крај, но нејзиното влијание ќе се почувствува во наредните месеци

Од снежното невреме во Мадрид до рекордните врвови на британскиот пазар на електрична енергија кога ветрот згасна – времето беше главниот мотор зад „релито“. Предвидувањата за бикови цени на бензинот од страна на Goldman Sachs Group и Wood Mackenzie покажуваат дека ентузијазмот не завршил, пишува „Блумберг“.

„Почетокот на годината беше многу возбудлив и има голема шанса следните неколку недели и месеци да бидат екстремно нестабилни“, рече Бо Палмгрен, главен оперативен директор на данската трговска компанија MFT Energy во Архус.

Ова е светла промена од пред една година, кога пандемијата ја парализираше индустриската активност, па дури и предизвика гласини дека цените на бензинот ќе ги следат нафтата под нулата, како резултат на невидена прекумерна понуда.

Релативно ретката временска појава со потенцијал да го наруши поларниот вртлог – ветрови што вообичаено заробуваат ладен воздух на крајниот север – се заканува да предизвика нови арктички студови во Северна Америка, Европа и Азија од крајот на јануари.

Луѓето кои го зголемуваат своето греење може да го зголемат исцрпувањето на резервите на гас во регионот на пролет. Ефектот е дека цените во текот на летото ќе бидат стимулирани од побарувачката за надополнување на овие залихи пред следната зима.

„Актуелниот студен бран на северната хемисфера го трасира патот кон потесен глобален пазар на гас во текот на целата година“, рече Масимо Ди Одоардо, директор задолжен за европски гас во „WoodMac“.

Во средата, Goldman ја зголеми прогнозата за холандските фјучерси за следниот месец, регионален репер, за 19%. „WoodMac“ очекува просечната цена да биде 75% повисока од минатата година, објави компанијата во четвртокот.

Доколку студеното време опстојува следниот месец, цените на електричната енергија во Германија и на скандинавскиот пазар може да пораснат и до 10% како резултат на зголемената побарувачка, изјави Арне Бергвик, главен аналитичар во шведската компанија Jamtkraft AB.

Температурите во северозападна Европа се очекува да бидат претежно под сезонските норми за следниот месец. Ова треба да ги поддржи цените на бензинот и енергијата, како и фјучерсите на јаглерод, кои достигнаа нови највисоки вредности минатата недела.

И покрај можноста за уште многу недели блокади во Германија, цените на електричната енергија на најголемиот европски пазар одат кон најскапиот февруари 2008 година. Северниот пазар е уште повеќе биков откако цените пораснаа за 39% оваа година. Помала премија може потенцијално да ги намали нормалните протоци на енергија кон копното од нордискиот регион.

„Имаме сосема спротивна ситуација на почетокот на 2021 година во споредба со пред една година, кога времето беше меко и влажно. Ако продолжи студеното и суво време, цените мора да растат“, рече Арне Бергвик, главен аналитичар во шведската компанија Jamtkraft AB.

Поврзани вести

Доставени 25 мерки за економски спас, ССК очекува Владата да ги усвои

Берта Китинска

Форбс: Овие лекари и научници станаа милијардери за време на пандемијата

Никола Поповски

Како се движат минималните плати во земјите на ЕУ?

Влатко Зорба