СТАНДАРД life
Секс и врски

Ако го сакате најдобриот секс досега, обидете се со тантрички секс

Ако ги совладате тајните на тантричкиот секс, можете да го подигнете вашиот сексуален живот. Не е толку комплицирано како што мислат повеќето луѓе. Секој може да го совлада тантричкиот секс и да го доживее оргазмот од соништата.

Што е тантра?

Во античката индиска филозофија, зборот „тантра“ значи техника. Иако современиот свет грубо погрешно го разбрал концептот на тантра, тантричкиот секс е едноставно сексуална техника. Не е перверзно, не е табу! Тантричкиот секс е техника која се користи за да се постигне врвно блаженство и целосно поврзување на партнерите на сите нивоа. Тоа е комбинација на духовност и сексуалност.

Што е тантричка сексуалност?

Според древните индиски списи, нивото на енергија на човечкото тело е контролирано од девет чакри (тркала) кои се движат по вертикална права линија. Некои веруваат дека има само седум чакри, додека древните текстови зборуваат за девет чакри кога станува збор за тантра. Со активирање и поврзување со овие чакри, можете да доживеете среќа, да ослободите болка и емоции или да ја контролирате и подобрите секоја човечка емоција што некогаш сте ја почувствувале.

Денес, науката го докажа присуството на овие енергетски центри во телото и сè уште се обидува да разбере како функционира. Тантричкиот секс е медитативна сексуална техника за активирање на овие девет чакри за време на сексуалниот однос помеѓу маж и жена. Со тоа, можете да го подобрите искуството на блаженство без зборови и да се поврзете на повисоко ниво што е надвор од доменот на она што нашиот ум може да го разбере.

Целта на овој сексуален ритуал е да бидете присутни во моментот додека се поврзувате со вашето тело и емоции и доживувате длабока врска со вашиот партнер. Тантричките техники ви помагаат да ја ослободите напнатоста и да се чувствувате поудобно во сопствената кожа.

Тантрички секс за почетници – водич чекор-по-чекор

1. Чекор: Подготовка на просторот

Поставете ги работите на начин што ќе ги задоволи сите ваши сетила. Користете мириси како мошус или сандалово дрво за да ги стимулирате сетилата. Запалете свеќи и пуштете тивка музика. Носете нешто лабаво и лесно, кое лесно може да се отстрани. Подобро би било да е нешто црвено. Изберете афродизијак како чоколадо за да се храните еден со друг додека имате тантрички секс.

Чекор 2: Поврзување со партнерот

Седнете со скрстени нозе или на колена спроти партнерот. Опуштете се. Гледајте се во очи во меката светлина на свеќата. Одржувајте контакт со очите и подгответе го партнерот со нежно движење со рацете или врвовите на прстите по целото тело (а и тој треба да ви го направи истото). Во оваа фаза, не ги допирајте гениталиите и ерогените зони. Не брзајте…

Чекор 3: Будење на Кундалини

Кундалини е сексуалната енергија која живее во сите нас како намотана змија. Кога ќе се масирате и не мислите на ништо друго освен на вашите телесни желби, вашата сексуална енергија ќе почне да расте заедно со вашите желби. Седнете зад партнерот така што градите го допираат грбот и нежно масирајте го. Тогаш тој треба да ви го направи истото. Можете да паузирате помеѓу чекорите за да испиете голтка вино или да јадете чоколадо. Кога ќе завршите со масажата, легнете еден до друг, така што колковите се допираат.

Чекор 4: Зголемување на возбудата

Седнете на начин да се допирате со грбот и почувствувајте како се допираат задниците. Ставете ја едната рака на срцето, а другата на интимните делови и нежно лулкајте напред-назад додека земате длабоки и долги вдишувања. Затворете ги очите и не размислувајте за ништо друго освен за вашата сексуална желба еден за друг. Техниката на тантричко дишење е една од најважните компоненти на тантричкиот секс. По некое време, ќе почнете да се чувствувате сексуално возбудени. Ако едниот партнер се обиде да замавне побрзо во сексуална возбуда, другиот партнер треба да го ограничи темпото и да ја задржи истата брзина.

Замислете секс и низ затворени очи гледајте како се формираат боите и ве исполнуваат со сексуална енергија. Понекогаш, сексуалната енергија може да биде толку интензивна што очите може да ви станат заматени или насолзени, но не го прекинувајте движењето. И не прекинувајте контакт со смеење или зборување. Доживувањето на моменти на блаженство значи само дека сте разбудиле интензивна сексуална моќ што не сте ја доживеале досега. Сега преминете од напред и назад на синхронизирани кружни движења и ротирајте ги колковите заедно десет минути или повеќе. Ова бара пракса и подобро е да се забави порано отколку подоцна во почетните фази. Легнете повторно и одморете се малку.

5. Соединување во тантричкиот секс

Жената сега почнува да му приоѓа на мажот и седнува во неговиот скут, свртена кон него. Додека двајцата се движите низ тантричката врска заедно, мажот почнува да продира во жената додека таа седи во неговиот скут и ги обвиткува нејзините нозе околу половината. Сега жената ја става десната рака на мажот на грбот меѓу лопатки, а неговата лева рака го потпира нејзиниот задник. Левата рака на жената оди меѓу неговите лопатки и десната на неговиот сакрум, основата на неговиот ‘рбет. Ова го завршува патот на циркулација на сексуалната енергија помеѓу маж и жена.

Гледајте се во очи и поврзете ги усните. Не мора страсно да се бакнувате или да почнете да се поминувате со рацете. Само мирно синхронизирајте го здивот додека се нишате напред-назад, а потоа поврзете ги јазиците. Ова го поврзува целото ваше тело, ум и душа.

Што жената не треба да стори по случен секс – 7 совети од специјалисти

Поврзани вести

Во овие сексуални пози не може да забремените

Radmila Tasevska

Зошто мажите со текот на времето го губат интересот за жената која ја сакаат?

Urednik

Како да имате тежок разговор без да плачете?

Urednik