СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung Galaxy Fold 2 ќе има поиздржлив дисплеј

Samsung Galaxy Fold е интересен уред, но јасно покажа дека технологијата не е доволно добра за пошироката јавност. Проблемите со механизмот на преклопување и покриеноста на екранот дури предизвика компанијата да прекине со негова продажба. Му беа потребни неколку месеци на Samsung да го најде вистинското решение за решавање на овие недостатоци. Логично е дека корејскиот производител не сака да ја повтори ситуацијата со Samsung Galaxy Fold, 2, кој веќе работи напорно.

Компанијата склучи договор за долгорочно партнерство со локалниот бренд Dolnsys, кој развива калено стакло, кое може да се преклопува. Уникатните панели се и издржливи и ултра тенки, што ги прави совршен избор за флексибилните паметни телефони за следната генерација на Samsung. Ве потсетуваме дека Galaxy Fold користи подлога Polymide (PI), подлога развиена од Sumitomo, која сепак може лесно да се изгребе. Проширување на покриеноста и евентуално решавање на проблемот во пакетот Галакси.

Dolnsys веќе има стаклена структура дебела само 30 микрони и е исто така доволно издржлива, пренесува AndroidPit. За споредба, Galaxy Fold користи подлога која е трипати подебела и помалку робусна. Samsung ќе вложи дополнителни пари за да го забрза производството за да ја исполни очекуваната голема побарувачка за Galaxy Fold 2. Партнерството со Dolnsys може да се прошири и на други паметни телефони на компанијата што ќе ги видиме во 2020 година.

Поврзани вести

Samsung го одложува следниот Galaxy Note поради недостиг на чипови

Влатко Зорба

Се гаси Интернет експлорер

Колку „малтретирање“ може да истрпи Xiaomi Mi 11? (ВИДЕО)

Влатко Зорба