СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Се појавија нови детали за Space Zoom камерата на Samsung Galaxy S11 +

Следниот смартфон од висока класа на Samsung ќе биде промовиран на 18-ти февруари, кога се очекува да се види новата верзија на флексибилниот Galaxy Fold. Сепак, Galaxy S11, Galaxy S11e и Galaxy S11 + ќе предизвикаат најголем интерес за настанот, откако ќе понудат многу подобрувања, вклучително и во областа на камерите. Компанијата се очекува да користи перископ модул со оптички зум во еден од телефоните Samsung Galaxy S11 +. Еден сензор ќе поддржува 2x зум додека вториот ветува петкратно приближување.

Најскапиот паметен телефон во серијата ќе користи максимум од камерата со 108 мегапиксели на Samsung, која допрва ќе наоѓа свое место на паметните телефони со Android. Благодарение на оваа компонента, Galaxy S11 + најверојатно ќе понуди импресивни можности за хибриден зум од 50x, како и опција за дигитален зум од 100x, јавува PhoneArena. Оваа функционалност ќе биде промовирана како „Space Zoom“ и ќе ја користи само Samsung Galaxy S11 +.

Пред само неколку месеци, Samsung се стекна со Corephotonics. Ова е компанија која ја разви перископ технологијата што ја користи Oppo. Според непотврдени информации, корејскиот гигант платил меѓу 150 до 160 милиони долари за финализирање на договорот. Стекнувањето вклучува не само тим од експерти за Corephotonics, туку и над 150 уникатни патенти поврзани со паметни телефони. Samsung Galaxy S11 + се очекува да има пет задни камери, главната со резолуција од 108 мегапиксели.

Поврзани вести

Малициозен софтвер во 116 апликации за Android става во опасност повеќе од 2,5 милиони корисници

msp-admin

Huawei дава ново значење на креативноста со MatePad Pro

msp-admin

Кинески производител разви неверојатно издржлива батерија со која автомобилот поминува два милиони километри

msp-admin