Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Промовиран Xiaomi Mi 11 за европскиот пазар (ВИДЕО)

Денес се одржа глобалната премиера на Xiaomi Mi 11, кој беше претставен во Кина на крајот на минатата година. Уредот за меѓународни пазари не се разликува значително од неговата кинеска верзија, но секако доаѓа со услуги на Google и апликации кои не се достапни во Кина.

Смартфонот нуди закривен 6,81-инчен 2K (3200×1440) AMOLED дисплеј со врвна осветленост од 1500 нити и заштита од новото стакло Gorilla Glass Victus. Панелот поддржува адаптивно освежување со фреквенција до 120 Hz и детектира допири со фреквенција од до 480 Hz.

Новиот чипсет, 5-нанометарски Snapdragon 888 е одговорен за перформансите, кој е опремен со посебен систем за ладење за да се обезбедат високи постојани перформанси. Чипсетот вклучува графички забрзувач Adreno 660 и има интегриран 5G модем. Уредот ќе биде достапен со 8 LPDDR5 RAM меморија и 128 / 256GB UFS 3.1 меморија на датотеки, а батеријата има капацитет од 4600 mAh.

Паметниот телефон поддржува жично полнење од 55 вати, а безжичниот е на 50 вати – така што целосното полнење се прави за 45 и 53 минути, соодветно. Телефонот исто така ќе може безжично да полни и други уреди со 10 вати.

За разлика од ситуацијата во Кина, тука Xiaomi Mi 11 ќе биде достапен комплетно со полнач од 55W, што е убав бонус наспроти позадината на стратегијата на другите компании.

Поврзани вести

iPhone SE 2 со процесор Apple A13 и 3 GB RAM ќе се продава за 399 долари од 2020 година

msp-admin

Google Docs веќе може да предвиди што ќе напишете

msp-admin

Amazon го промовираше таблетот Fire HD 10 – двојно поевтин од iPad

msp-admin