Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Пазарот паѓа, а iPhone бележи раст од 10%

Глобалната продажба на паметни телефони во 2020 година падна за 8,8 проценти во однос на претходната година до 1,24 милијарди долари, според „DigiTimes Research“ – тренд што најмногу се должи на пандемијата.

Податоците покажуваат дека во првиот квартал од 2020 година продажбата паднала за повеќе од 20%, а само во четвртиот има зголемување во споредба со истиот период минатата година.

Samsung и Huawei објавија најголем пад на продажбата, а меѓу шесте најголеми производители, само Apple и Xiaomi успеаја да забележат пораст во однос на испораките.

Растот на Apple е импресивен – 10%, покажуваат податоците. Според Omdia, iPhone 11 бил најпродаван модел во 2020 година со вкупно 37,7 милиони продажби. Во 2019 година, лидер беше уште еден модел на гигантот – iPhone XR.

Продажбата на 5G паметни телефони достигнува помеѓу 280 и 300 милиони единици.

Поврзани вести

Google инвестира 25 милиони евра во борбата против лажните вести

Влатко Зорба

Xiaomi го претстави Mi Mix Fold (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Смартфони со Qualcomm SoC за 55 долари ќе го преплават пазарот

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!