Стандард
КОМПАНИИ

Кина ја заврши 2020 година со рекорден трговски суфицит (инфографик)

Кинескиот извозен бум продолжи во декември, туркајќи го трговскиот суфицит на рекордни високи нивоа и дополнително ја зајакна економијата со најдобри резултати во светот, според „Блумберг“.

Побарувачката од странските пазари е толку силна што производителите се жалат на недостиг на транспортни контејнери и зголемувањето на трошоците.

Извозот на Кина порасна за 18,1% во доларски износ во декември во споредба со претходната година, но под растот на ноември за 21,1%. Во исто време, увозот се зголеми за 6,5%, бидејќи перформансите на двата индикатори ги надминаа очекувањата на економистите.

Трговскиот суфицит од 78,2 милијарди долари за еден месец беше поголем од просечната проценка од 72 милијарди долари во истражувањето на „Блумберг“ за економисти. За целата година, трговскиот суфицит достигна 535 милијарди долари, што е раст од 27% во споредба со 2019 година и е најголем од 2015 година.

Поврзани вести

Парадоксална состојба на пазарот на труд во Австрија

msp-admin

Лагард: Економијата во еврозоната ќе доживее подобри времиња

Влатко Зорба

Повеќе од 100.000 картички се во оптек и со нив се купуваат македонски производи

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!