Стандард
КОМПАНИИ

144 милијарди долари: Рекорден буџетски дефицит на САД во декември

Американската влада пријави буџетски дефицит во декември од 144 милијарди долари, што е рекордна сума за месецот, објави Ројтерс.

Причината е далеку повисоки трошоци за трошоци против коронавирус и надоместоци за невработеност, но сепак приходите се малку поголеми, објави во средата Министерството за финансии.

Податоците покажуваат дека дефицитот во декември 2019 година изнесува 13 милијарди долари, што значи дека растот за една година е повеќе од десет пати. Приходите за месецот пораснаа за 3% од претходната година на 346 милијарди долари, додека трошоците се зголемија за 40% на 490 милијарди долари.

Приходите од данок на доход пред задржување се фиксни, додека Министерството за финансии регистрира зголемување на данокот на приход што не е задржан и плаќање на данок на добивка на крајот на годината.

Кумулативниот дефицит на САД за првите три месеци од фискалната 2021 година, кој започнува на 1 октомври, достигна 573 милијарди долари во споредба со 357 милијарди долари во периодот пред пандемијата во претходната година. Приходите за првите три месеци од фискалната година беа 803 милијарди долари, додека трошењето се зголеми за 18% до 1,366 трилиони долари.

Поврзани вести

Почина една од наследничките на династијата Булгари

msp-admin

Елон Маск е „новиот Стив Џобс“? Бил Гејтс не мисли така!

msp-admin

Туристичките агенции со стрмен пад од 83,6%

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!