Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung Galaxy S20 + ќе има 120Hz дисплеј, но не и приклучок за слушалки

Продолжува истекувањето на информации околу новите модели на Samsung, кои ќе ги видиме на 11 февруари. Веќе знаеме дека серијата ќе се вика Galaxy S20 и ќе вклучува три модели со различни цени и можности, а извори од XDA Developers продолжуваат да откриваат детали за еден од нив – Galaxy S20 +.

Од новата серија детали разбираме дека уредот ќе има дисплеј со резолуција од 3200 x 1440 пиксели, што значи дека е со сооднос 20:9, што ќе го направи малку подолг. Оваа резолуција ќе ја понудат и другите модели во серијата. Добивме потврда дека панелот ќе поддржува освежување на 120Hz, но само кога користите FHD + резолуција, а со целосна резолуција ќе работи на 60Hz.

На екранот ќе има вграден ултразвучен сензор за отпечатоци, но не е познато дали е подобрен во однос на Galaxy S10, кој доби контроверзни оценки. Како што стана јасно, дисплејот ќе има отвор за селфи-камерата, која е во центарот, слично на Galaxy Note10.

Од другите детали, дознаваме дека ќе се поддржува брзо полнење при 25W, RAM меморијата е 12 GB, а за датотеки има 128 GB меморија. Уредот ќе доаѓа со батерија од 4500 mAh и нема да има вообичаен приклучок за слушалки, но ќе доаѓа со USB Type-C слушалки. Потврдена е и опцијата за снимање на 8К видео.

Поврзани вести

Младите во Хрватска имаат најдобри дигитални вештини во Европската унија

msp-admin

Најмалку 10 хакерски групи ги знаеле недостатоците на Microsoft

Влатко Зорба

Huawei изгледа подготвува паметен часовник во серијата Nova

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!