Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Што можат да понудат идните AR очила на Samsung? (ВИДЕО)

Samsung, како и другите компании, развива уреди со технологија на проширена реалност (AR). За време на CES минатата година, Корејците дури покажаа очила со основна функционалност.

Сега, благодарение на ликерот @ _h0x0d_, гледаме и концептуални развоји од Samsung на AR очилата со многу понапредна функционалност. Првиот модел, Samsung Glasses Lite, ќе може да „дизајнира“ голем виртуелен екран за игри или помала слика што личи на монитор за работа и гледање филмови.

Интересна карактеристика ќе биде режимот за очила за сонце, што ќе биде корисно на сончево време. Друга опција би била потенцијално да ги користите за да гледате слика и податоци за беспилотните летала.

Вториот концепт покажува Samsung AR очила, кои му овозможуваат на корисникот да види тродимензионални дигитални објекти во реалниот свет. Microsoft HoloLens нуди слично решение, но не со толку добра апликација.

Поврзани вести

Робот пее и свири во Дубиоза Колектив (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Purism Librem 5 – целосно американски смартфон по цена на Galaxy Fold

msp-admin

Apple работи на алтернатива на пребарувачот на Google

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!