СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Google Stadia ќе понуди над 100 нови игри во 2021 година

Облачните услуги се оптимално решение за зачувување и синхронизирање на датотеки помеѓу сите уреди што ги користите. Технологијата сега ни овозможува да слушаме музика, да гледаме видеа и да се забавуваме играјќи игри на овој начин. Во повеќето случаи, потребна ви е само брза интернет-врска за да се препуштите на вашето омилено хоби.

Google Stadia е алтернативен проект кој има за цел да демонстрира колку лесно можеме да пристапиме до разновиден каталог на игри, без разлика каде се наоѓаме. Овој производ е создаден од компанијата за да демонстрира дека не е важно дали сме во движење и каков уред користиме, за да играме.

Треба само да имате еден од специјалните контролори оптимизиран за Stadia. Иновативниот додаток се поврзува со облак-серверите на Google со само едно копче. Ова овозможува да се извршуваат високо квалитетни игри во прелистувачот, што е особено погодно за постари уреди кои имаат послаб хардвер.

Во последните неколку недели, Google потврди дека планира да го запре студиото за игри формирано за развој на оригинална содржина за Stadia. Наместо тоа, компанијата ќе се фокусира на дистрибуција на наслови од надворешни извори за развој на својот екосистем. Конкуренцијата во областа на стриминг услугите е доста сериозна, особено во однос на брендовите како Amazon и Microsoft.

Некои аналитичари дури сугерираат дека Google може да се откаже од својата играчка платформа. Овие стравови не одговараат на реалноста, бидејќи компанијата ги откри своите планови за 2021 година, информира 9to5google. Гејмерите ќе бидат среќни кога ќе дознаат дека повеќе од 100 нови наслови ќе бидат објавени на Google Stadia до крајот на годината.

Потсетуваме дека Google неодамна потврди дека се работи на повеќе од 400 наслови за платформата. Оваа информација открива дека над 100 од нив ќе бидат достапни до крајот на 2021 година. Три од големите премиери за март ги вклучува It Came from Space and Ate Our Brains, Kaze and the Wild Masks, како и долго очекуваната FIFA 2021.

Поврзани вести

Познато кога ќе биде објавена новата верзија на Windows 10

Влатко Зорба

Ако имате некоја од овие 7 апликации, треба да ја избришете

msp-admin

Firefox ќе добие опција за превод на страници (ВИДЕО)

msp-admin