Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Новите очила на Apple автоматски ќе ги отклучуваат сите ваши уреди

Патент на Apple, доставен деновиве од гигантот, покажува како Apple Glasses можат автоматски да ги отклучуваат сите ваши уреди на Apple, исто како што можете да користите Apple Watch за отклучување на вашиот Mac. Патентот препознава дека потребата за отклучување на секој ваш уред поединечно може да биде малку вознемирувачка кога користите неколку од нив.

Многу електронски уреди го ограничуваат пристапот до различни функции засновани на автентикација на корисникот. Кога се користат повеќе уреди истовремено, процедурите за отклучување за секој уред можат да го забават пристапот на корисникот и да го намалат квалитетот на корисничкото искуство.

Патентот не го користи терминот „Apple Glasses“, се разбира, но јазикот го прави навестувањето сосема јасно, повикувајќи се на „уред што го носи корисникот како уред монтиран на глава“.

Се користи вообичаениот технички јазик на патенти, но клучот – како кај Apple Watch – е блискоста. Уредите се отклучуваат кога ќе им се приближите.

Патентот дискутира и за други опции во случај корисникот да не сака уредите да се отклучуваат без никаква интеракција со него. Тие вклучуваат „просторна ориентација“ (веројатно повикување на уредот); гласовна команда; гест на тело; гест за очи; или „гест на движење“ – можеби одење до уредот.

Apple аплицираше за патент во април 2019 година и беше доделен на 12 јануари 2021 година.

Повеќе не се знае за плановите на Apple, освен што извршниот директор Тим Кук изјави дека компанијата изјави дека проширената реалност е поинтересна од виртуелната и верува дека „Apple Glasses“ на крајот може да го замени „iPhone“.

Добро познатиот аналитичар за „Apple“, Минг-Чи Куо, сугерира дека очилата може да бидат само дисплеј уред контролиран од „iPhone“, а не самостоен уред и дека ќе бидат објавени некое време оваа година.

Ова е порано од повеќето претходни извештаи.

Поврзани вести

Huawei Mate Xs ќе биде првиот смартфон што поддржува 65W технологија за брзо полнење

msp-admin

Samsung наскоро може да претстави сензор од 200MP

Влатко Зорба

Brainster креираше бесплатна дигитална алатка за кариерно насочување

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!