Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei го претстави новото портфолио 5G производи, дел од стратегијата „Seamless AI Life“

Одделот на потрошувачи на Huawei – Consumer Business Group (CBG) организираше виртуелен настан во Барселона на кој претстави серија нови 5G производи и ги демонстрираше модерните можности на неговиот екосистем, опфаќајќи ги сите сценарија за користење од страна на крајните корисници.

Клучните нови производи вклучуваат: HUAWEI Mate Xs, еволуција на преклопен уред со врвен хардвер и софтвер; HUAWEI MatePad Pro 5G, таблет предводник кој нуди врвно искуство во сите сценарија; HUAWEI WiFi AX3 и HUAWEI 5G CPE Pro 2, две Wi-Fi 6+ овозможени решенија за поврзување.

Huawei исто така воведе нови верзии на лаптопите HUAWEI MateBook. Напојувајќи преку десеттата генерација на Intel® Core ™ процесори и со активирање на Windows, новите лаптопи FullView ветуваат револуција со карактеристики како Huawei Share и Multi-screen Collaboration.

„Huawei останува фокусиран на својата стратегија за природно интелигентно искуство за потрошувачите во сите сценарија, познати како Seamless AI Life. Ние ќе продолжиме да инвестираме во најсовремени технологии како што се чипсети, 5G комуникации, мобилна вештачка интелигенција, оперативни системи, камери и аудио-визуелни решенија, а врз основа на нив ќе ги градиме нашите долгорочни предности. Ние сме среќни кога соработуваме со програмери од целиот свет за да го катализираме растот на нашиот екосистем што служи на сите сценарија“, рече Ричард Ју, извршен директор на Одделот за потрошувачи на Huawei.

ЗАЕДНО, поврзувајќи ги можностите

За Huawei, искуството на клиентите отсекогаш било приоритет број еден. Во овој поглед, компанијата ги посветува последните 10 години на развој на таканаречениот екосистем „1 + 8 + N“. Нејзините столба се Huawei Share и Huawei HiLink, кои ги поврзуваат сите уреди во еден заеднички организам, благодарение на што корисникот добива холистичко, комплетно и богато искуство. Покрај иновациите на хардверскиот фронт, Huawei продолжува да го гради екосистемот Huawei Mobile Services (HMS), кој е достапен за крајниот корисник преку HUAWEI AppGallery.

Бидејќи хардверската и софтверската платформа за сите сценарија работат во хармонија, Huawei е во можност да им обезбеди на корисниците квалитетно искуство каде информациите се споделуваат помеѓу поврзаните уреди на природен, пријателски начин, без оглед на сценарио.

Huawei Consumer BG имаше силна 2019 година со неколку категории на производи со значителен раст на уделот на пазарот. Меѓу нив, бизнисот со смартфони на Huawei надмина 240 милиони испораки на единици, обезбедувајќи ја позицијата на Huawei како втор најголем светски производител на мобилни телефони. Бизнисите за персонални компјутери и безжични аудио производи пораснаа за повеќе од 200%, а носечките уреди забележаа пораст нагоре од 170%. Од јануари 2020 година, Huawei испорачал повеќе од 10 милиони единици 5Г смартфони.

Пионерската технологија дава моќно искуство во HUAWEI Mate Xs

Следниот чекор во еволуцијата на уредите на преклоп беше прикажан преку лицето на HUAWEI Mate Xs. Ремек-дело што гарантира засилено корисничко искуство со нов флексибилен дисплеј изработен од нови материјали и нова шара што го издигнува иконскиот дизајн на Falcon Wing на ново ниво.

Уметничко дело сам по себе, а механизмот на преклопување овозможува непречена трансформација помеѓу режимите на телефон и таблет. Покрај тоа, направени се и надградби на материјалите за прикажување на слушалката, дизајн на механизмот за преклопување, 5G конекција и систем на фотоапарати: флексибилниот дисплеј сега има двослоен оптички полимид кој овозможува неверојатна јасност на сликата, заситеност на бојата и осветленост; подобрениот механички механизам на преклопување вклучува нови делови изработени од течен метал базиран на циркониум, обезбедувајќи дополнителна цврстина и издржливост; Kirin 990 5G кој е вграден во HUAWEI Mate Xs нуди супериорно 5G корисничко искуство кое е побрзо, поцелосно и енергетски ефикасно.

Четириделната камера на SuperSensing Leica ја означува новата премиера на HUAWEI Mate Xs. Составен од 40MP SuperSensing, камера со широк агол од 16 MP, 8MP телефото камера и 3Д сензор за длабочина на поле, моќниот систем Leica ја користи предноста на преклопната архитектура, играјќи ја улогата и на предна и на задна камера, што е одлично за најразлични ситуации.

Работејќи на EMUI10, HUAWEI Mate Xs поддржува попаметно и помоќно искуство преку апликации. Преклопниот екран овозможува моќна продуктивност со нови функции како што се Мулти-Screen и мултипликатор за апликации. Програмерите се добредојдени да се придружат на Huawei во напорите да го култивираат екосистемот со можност за преклопување на апликации и заедно да го истражат потенцијалот на оваа технологија во обезбедувањето на подобро искуство во сите сценарија на потрошувачите.

Првите светски моќни Wi-Fi 6+ неверојатни брзини на серијата HUAWEI Wi-Fi AX

Seamless AI life стратегијата на Huawei, решенијата за поврзување, како што се рутерите за Wi-Fi, опрема за простории за клиенти (customer-premise equipment-CPE) и другите модули за комуникација кои го поврзуваат екосистемот 1 + 8 + N со безбедна, интуитивна и брза околина, игра клучна улога од перспективата на корисникот.

Како лидер во 5G технологијата, Huawei е исто така е еден од главните ликови во обликувањето на Wi-Fi стандардот 6. Во моментов, работната група за стандарди IEEE 802.11ax вклучува 5 технички експерти на Huawei, од кои едниот е нејзин сегашен претседател. Со 260 поднесоци доставени до работната група – што претставува 15% од сите поднесоци за

Wi-Fi 6 (802.11ax), Huawei е втората компанија од целата индустрија која придонесува во овој проект.

Упатувајќи ја синергијата помеѓу сопствениот чипсет и оптимизациите на софтверот, Huawei разви Wi-Fi 6+ заснован на Wi-Fi 6 стандардот. Уредите Wi-Fi 6+ поддржуваат двоен-истовремен (DBDC) двоен опсег (DBDC) со двојна опсег од 2,4 GHz и 5GHz и ексклузивна динамична технологија на тесен опсег на Huawei за многу подобрена брзина на Wi-Fi и покривање на сигналот.

Чиповите Wi-Fi 6 Gigahome 650 и Kirin W650 се дизајнирани да овозможат поврзување на следната генерација на рутери и паметни телефони, соодветно. Новата HUAWEI WiFi AX3 серија е опремена со чипсет Gigahome 650, што му овозможува да ги поддржува операциите на DBDC со брзина до 3000Mbps. Кога се користат во врска со уредот Huawei кој исто така поддржува Wi-Fi 6+, рутерите HUAWEI WiFi AX3 можат да испорачаат подобро покривање на сигналот и брзина поголема од онаа на рутерите за Wi-Fi 6.

Huawei исто така го објави HUAWEI 5G CPE Pro 2, нов Wi-Fi 6 + CPE, 30% покомпактен од својот претходник. Други забележителни надградби вклучуваат поддршка до единаесет 5G ленти и ексклузивна технологија Huawei Super Uplink, која во голема мерка ги подобрува брзините на испраќање и латентноста.

Нов вид креативност: HUAWEI MatePad Pro 5G

Како важна точка за влез во паметниот екосистем, HUAWEI MatePad Pro 5G е дизајниран да синергира со слушалките на Huawei, носечките уреди и други уреди. Служи клучна улога во одликата за соработка со повеќе екрани што им овозможува на потрошувачите непречено искуство со повеќе уреди.

HUAWEI MatePad Pro 5G има 10-инчен HD дисплеј со поддршка за кино преглед и DCI-P3 спектар на бои. Со ултра тенки рамки, тој има најголем светски однос на таблет во однос на телото со екранот, на 90%. Вграден во телото на лесниот таблет, Kirin 990 5G SoC поддржува извонредна 5G конекција, додека дава високи перформанси и ефикасност на енергична ефикасност.

Вклучувајќи EMUI10, HUAWEI MatePad Pro може да се поврзе со други паметни телефони на Huawei преку соработка со повеќе екрани, преку функцијата Huawei Share. Откако ќе се воспостави врска, корисниците можат да се движат и контролираат и на двата уреди на екранот на таблетот.

Multi-screen Collaboration, исто така, овозможува префрлање датотеки со влечење и спуштање помеѓу паметните телефони и таблетите. Споделувањето на периферните уреди, пак, им овозможува на корисниците да пишуваат на својот паметен телефон користејќи тастатура за таблети, да пуштаат музика од паметен телефон на нивните звучници за таблети, итн. HUAWEI MatePad Pro 5G поддржува мулти-Screen за прикажување до 3 апликации истовремено, и мултипликаторот на апликации ја покажува истата апликација во два прозорци, откривајќи нови можности за работа и нови придобивки од пејзажната ориентација на екранот.

HUAWEI MatePad Pro 5G може да се користи и со HUAWEI M-Pencil, кој поддржува 4096 нивоа на притисок за природно и интуитивно пишување. HUAWEI Notepad го поддржува стилот на Huawei и дозволува нови начини за развој на вашата креативност.

За време на настанот беа прикажани и нови модели на лаптопи HUAWEI MateBook. Надградените HUAWEI MateBook X Pro се напојуваат со 10-та генерација Intel Core процесори. Достапни во нова Емералд зелена боја, најновиот премиум лаптоп го задржува иконскиот дизајн на FullView Display со сооднос на екранот со телото од 91%. Во меѓувреме, новата HUAWEI MateBook D серија е насочена кон помладите корисници, нудејќи иновативно искуство за паметен дизајн, во согласност со сите нови HUAWEI MateBook серии.

Ново искуство со вашите апликации: HUAWEI AppGallery

За да обезбеди богато, интелигентно и интуитивно искуство со уредите на Huawei, компанијата постепено го отвора својот екосистем чип-облак за развивачите низ целиот свет преку мобилните услуги Huawei – HMS. HMS е клучна компонента на стратегијата за безжичен AI живот на компанијата за паметно искуство во сите можни сценарија.

Во основата е HMS Core, сега во четвртото повторување, што претставува збирка софтверски алатки развиени за партнерите на Huawei и развивачите на апликации. Врз основа на овие, тие можат да создадат уникатни нови сценарија, полноправни искуства засновани на целосниот потенцијал на хардверските и софтверските способности на уредите Huawei. Со интегрирање на HMS во нивните апликации, со HMS Core 4.0, програмерите можат брзо да ги искористат можностите на уредите на Huawei, како што е HiAI, дистрибуирани технологии и одлики на фотоапаратот, интегрирајќи ги во нивните апликации и доставување на искуство од крајниот корисник.

На пример, Cewe, една од најпознатите компании во Европа за печатење фотографии, го користи Huawei Share за да го насочи процесот на спарување на уредите во своите канцеларии. Интуитивниот процес на печатење го олеснува побрзото производство, барајќи само едноставен тап (допир) за вработените во Cewe да го поврзат Huawei уредот со печатач. Ваквите решенија не се ограничени на корисници на корпорации. HUWAEI AppGallery нуди многу HMS-базирани апликации за да им помогне на корисниците на уредите Huawei да уживаат во практичноста на иновативноста на Huawei.

HUAWEI App Gallery исто така нуди Quick Apps – иновативен формат на апликација за уредите во ерата на 5G. Врз основа на стандардите во индустријата, Quick Apps не бараат инсталација и користат минимална меморија на системот. Корисниците можат да кликнат на овие апликации и да уживаат во непречена интеракција со нив и убави интерфејси, слични на традиционалните апликации. Ова е категорија на брзо растечки апликации. Во моментов, над 1700 брзи апликации се достапни во App Gallery.

Покрај создавање нови апликации, Huawei исто така активно се фокусира на популарните апликации во светот за да создаде квалитетен избор кој го подобрува искуството на корисниците. За да ги заштити своите корисници од малициозни апликации, Huawei е пионер во развојот на целиот спектар на безбедносни мерки, вклучително и верификација на вистинското име на инвеститорот, 4-чекор процес на одобрување на апликација, заштита од преземање и инсталирање, како и превентивен механизам за обезбедување на безбедно функционирање на апликацијата.

Со 9 годишно искуство во агрегација и развој на апликации, HUAWEI AppGallery е една од Топ 3 продавници за апликации во светот. Говорејќи за планови за иднината на HUAWEI AppGallery, Ричард Ју истакна: „Одејќи напред, ние ќе продолжиме да го шириме нашиот екосистем за апликации во HUAWEI App Gallery со надеж дека не само ќе создадеме сигурна и сигурна платформа, туку ќе обезбедиме и поголем избор на потрошувачи. Одржливиот успех на овој проширен екосистем ќе остане еден од нашите најголеми приоритети.”

Huawei активно работи со развивачи низ целиот свет за да изгради екосистем на апликации. Програмерите се секогаш добредојдени да станат дел од овој екосистем, а заедно со Huawei, создаваат попаметни потрошувачки искуства ширум светот.

За Huawei Consumer Business Group

Производите и услугите на Huawei се достапни во повеќе од 170 земји и ги користат 1/3 од светското население. Компанијата има 14 истражувачки центри во САД, Германија, Шведска, Русија, Индија и Кина. Huawei Consumer BG е една од трите деловни единици на компанијата и е активна во областа на мобилни телефони, компјутери и таблети, преносни и софтверски уреди и сл. Глобалната мрежа на Huawei е изградена со скоро 30 години искуство во телекомуникациската индустрија, а целта е да се испорачаат најновите технолошки иновации на потрошувачите ширум светот.

Поврзани вести

Најмалку 10 хакерски групи ги знаеле недостатоците на Microsoft

Влатко Зорба

Наскоро можно плаќање и трансфер на пари преку WhatsApp

msp-admin

Apple испитува дали Apple Watch може да го намали ризикот од мозочен удар

msp-admin