Стандард
АНАЛИЗИ

Битката за валута со најдобри перформанси се води во Скандинавија (инфографик)

Норвешката круна се здоби со рано водство во годинашната битка за најсилната главна валута, според „Блумберг“.

Норвешката валута се очекува да се опорави и да поскапе за околу 2% во однос на еврото до декември, водено од неодамнешното глобално закрепнување на економијата и изгледите за промена на политиките на централната банка, според анкетата на „Блумберг“.

Ова е најголем очекуван раст меѓу валутите на Г10, надминувајќи ги прогнозите за напредокот на шведската круна, која претрпе удар оваа недела поради шпекулациите дека централната банка се подготвува да ја ограничи јачината на валутата поради нејзиното поскапување од скоро 5% минатата година.

Различни перспективи го потенцираат менувањето на глобалните девизни пазари, бидејќи инвеститорите почнуваат да гледаат подалеку од пандемијата. Иако круната уживаше поддршка од централната банка, која ги одржуваше ниските каматни стапки, додека други ги намалуваа трошоците за заемите, валутите, обврзани со берзанско тргуваните стоки, повторно се во мода поради закрепнувањето.

„Оваа година треба да биде најсилна за норвешката круна во изминатата деценија“, рече Петр Крпата, стратег на ING Groep NV. Доколку изгледите за раст останат поддржувачки, тој очекува централната банка да ги зголеми каматните стапки во 2022 година, додавајќи дека секое навестување за таков потег може да ја поттикне валутата на 10,10 круни за евро до средината на годината. Круната во моментов се тргува по 10,31 круни за евро.

Извор: Блумберг

Стефан Мелин, аналитичар во Danske Bank, очекува валутата да се искачи на 10,20 круни за евро поради закрепнувањето на глобалниот економски раст. Глобалниот бруто домашен производ се очекува да порасне за 5,2% во 2021 година, откако минатата година се намали за 4,4%, според прогнозите собрани од „Блумберг“.

Фјучерсите на Брент, во меѓувреме, се зголемија за околу 8 проценти од декември, откако во средата за кратко надминаа цена од 57 долари за барел, што е највисока во последната година, позитивен фактор за норвешката економија, која многу се потпира на извозот на нафта. На почетокот на овој месец, Goldman Sachs соопшти дека очекува нафтата да се искачи на 65 долари за барел во текот на летото.

Продолжува зголемувањето на моментумот на вредноста на круната. Таа поскапе за 1,6% во однос на еврото оваа година, што е најмногу од сите валути на Г-10, проследено со други валути со кои се тргува, како што се австралиските и канадските долари.

Влогови за раст

Во позадина на релито за норвешката валута, шведската круна поевтини за околу 0,6% од почетокот на годината, а меѓу факторите за ова е одлуката на Riksbank од оваа недела да направи промени во нејзините девизни резерви. Иако централната банка соопшти дека нејзиниот план да започне со продажба на валута не е во согласност со целите на монетарната политика, овој потег доведе до облози дека може да се искористи како начин за ослабување на круната и заживување на инфлацијата.

Ова се совпаѓа со зголемената загриженост кај властите и централните банкари ширум светот за силни валути што тежат на закрепнување на економијата. Инвеститорите не се загрижени за неодамнешниот раст на круната, имајќи предвид дека валутата се опоравува од најголемиот пад во последните четири години.

„Ние сè уште сметаме дека круната е потценета. Ова е една од валутите што најверојатно ќе се претстави силно оваа година“, рече Ли Хардман, стратег во MUFG банка.

Поврзани вести

Трамп го стави својот бизнис во криза, непосредно пред да му се врати

Влатко Зорба

Северна Македонија губи околу 333 милиони евра годишно поради емиграција на младите

msp-admin

Си ја мобилизира Кина за технолошка револуција

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!