Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Qualcomm подготвува моќен чип на ARM за Windows како одговор на Apple M1

Одговорот на Qualcomm на потегот на Apple со сопствен M1 процесор за MacBook се чини дека не чека уште долго. И покрај слабата продажба и доцнењето при лансирање на Windows лаптопи со процесори АРМ, американскиот производител на чипови продолжува да развива нови SoC платформи за овој пазар.

Германската страница WinFuture тврди дека Qualcomm работи на нова висока платформа за употреба во персонални компјутери. Чип под ID SC8280, кој сè уште е во фаза на развој, веќе е забележан во базата на податоци за увоз-извоз.

Qualcomm SC8280 очигледно е еден вид наследник на сегашните Snapdragon 8cx и 8cx Gen 2. Овие се најмоќните чипови ARM некогаш издадени за уреди со Windows – во изменета форма се користат во Surface Pro X и други модели каде што е RAM ограничена на 16 GB.

Во случајот на Snapdragon SC8280, чие официјално трговско име сигурно ќе биде различно, ограничувањето на RAM меморијата е значително зголемено. Платформите за програмери тестирани од Qualcomm, покрај варијантата RAM 8 GB LPPDR5, користат варијанти од 32 GB LPDDR4X. Освен „основната“ верзија на чипот, веројатно постои и друга, помоќна верзија.

Може да се претпостави дека Qualcomm се обидува да се спротивстави на новиот Apple M1 и следниот ARM SoC од калифорнискиот конкурент. Во исто време, компанијата може да размисли за помоќни чипови за десктоп системи, но се поставува прашањето дали перформансите на ARM под Windows 10 се доволни за прифатливо корисничко искуство.

Покрај процесорот ARM, тест-системите често имаат модем Snapdragon X55 што може да обезбеди мобилна конекција на 5G мрежите. Значи, Qualcomm веројатно работи на посилен чип за лаптопи и други мобилни системи. Овој впечаток е засилен со фактот дека референтните дизајни со 14-инчен дисплеј веќе се тестираат.

Поголемата размер на чипот сугерира дека има повеќе јадра од Snapdragon 8cx (што е окта-јадро). 8cx е значително поголем (20 × 15 mm) од мобилниот SoC за паметни телефони што ги нуди Qualcomm, а новиот SC8280X се очекува да има димензии од 20 × 17 mm. Сè уште не е јасно кога, со колкав број јадра и други карактеристики ќе биде објавен новиот чип.

Поврзани вести

Instagram сака да привлече незадоволни креатори на содржини од YouTube

msp-admin

Microsoft Surface Duo – паметен телефон со два екрани и Android (ВИДЕО)

msp-admin

Хуавеи донирале маски и заштитна опрема на здравствените работници во Европа

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!