Стандард

Чип

ТЕХНОЛОГИЈА

Се појавија првите вируси за Arm-базираниот MacBook

Влатко Зорба
Неколку месеци по објавувањето на првите лаптопи MacBook напојувани од процесор Apple M1 со Arm архитектура, се појавија првите вируси прилагодени за новата платформа. Вирусите...
АНАЛИЗИ

„Чипагедон“: Што треба да знаеме за недостатокот на чипови?

Влатко Зорба
Во најголем дел, компјутерските чипови остануваат невидливи, но тие се во основата на сите електронски гаџети што не опкружуваат. И кога нивните залихи се ограничени,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!