СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Глобалниот недостиг на чипови го загрозува производството на компјутери и телефони

Потрошувачите ширум светот, поради глобалниот недостиг на чипови, се соочуваат со зголемени цени и недостаток на разни апарати и машини – телевизори, мобилни телефони, автомобили и конзоли за видео игри. Се случува „совршена бура“ на факторите на понуда и побарувачка, објаснуваат експертите и тие најавуваат пораст на цените на уредите ширум светот.

Недостатокот на чипови, кои се „мозокот“ кај сите електронски уреди, расте од минатата година, пишува „Гардијан“.

Првично, проблемот беше само привремено одложување на снабдувањето, бидејќи фабриките се исклучија поради првиот штрајк на пандемијата на коронавирус.

Сепак, иако производството е нормализирано, новото зголемување на побарувачката достигнува критична точка и тоа е охрабрено од промената на навиките за време на пандемијата.

Голема побарувачка започнаа производителите на автомобили кои инвестираат во електрични возила опремени со најнова технологија, потоа „бум“ во продажба на телевизори и домашни компјутери, како и „лансирање“ на нови конзоли за видео игри и мобилни телефони со 5G технологија

Дури и Епл, компанија вредна две милијарди долари и најголем купувач на полупроводници во светот на која троши 58 милијарди долари годишно, беше принудена да го одложи лансирањето на долгоочекуваниот „Ајфон 12“ за два месеци минатата година, поради недостиг.

„Се случува совршена бура“

„Чиповите се сè“, вели Нил Камплинг, аналитичар за медиуми и технологија во „Мирабо“, меѓународна банкарска и финансиска група.

„Тука се случува совршена бура на фактори на понуда и побарувачка. Но, во основа, има ново ниво на побарувачка што не може да се следи. Секој е во криза и ситуацијата се влошува“, објаснува Камплинг.

„Форд“ неодамна ги откажа смените во две фабрики за автомобили и објави дека профитот може да биде помал за 2,5 милијарди долари оваа година поради недостиг на чипови, „Нисан“ го намалува производството во фабриките во Мексико и САД, „Генерал моторс“, може да се соочи со загуба од 2 милијарди долари профит.

Минатиот месец, „Сони“ изјави дека можеби нема да ја постигне планираната продажба на новиот Плејстејшн 5 оваа година, поради проблеми со испорака на полупроводници.

„Икс-Бокс“ на „Мајкрософт“ предвидува дека проблемите со снабдувањето ќе продолжат барем до втората половина на годината.

„Самсунг“ во криза

Сепак, највпечатлив пример за криза со полупроводниците е „Самсунг“, вториот најголем купувач на чипови во светот, но и втор по големина производител.

Претходно оваа недела, компанијата објави дека можеби ќе мора да го одложи „лансирањето“ на нов смартфон поради недостиг.

„Неверојатно е што „Самсунг“ продава полупроводници на други за 56 милијарди долари и ги троши во вредност од 36 милијарди долари“, забележа Камплинг.

Се чини дека недостатокот на чипови ќе трае некое време, пишува „Гардијан“.

„Нема индикации дека снабдувањето достигнува или дека побарувачката се намалува како што растат цените. Луѓето ќе го почувствуваат тоа и на улиците. Очекувајте автомобилите да чинат повеќе, како и телефоните“, рече Камплинг.

Поврзани вести

Амазон постави термички камери во магацините за побрзо да ја мери температурата на вработените

msp-admin

Нема најави за отпуштање на вработени кај странските инвеститори, информира дирекцијата за ТИРЗ

msp-admin

Сметководителите предупредуваат: Без системски решенија ќе следат големи проблеми