Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Измамите со давање на бесплатни крипто-средства генерира над 500.000 $ неделно

Да, можеби сте изгубиле пари од колапсот на Bitcoin. Но, барем не му дадовте на лажен Елон Маск половина милион долари во крипто измама.

Се чини дека старите измами со давање бесплатни крипто-средства не се толку стари колку што мислевме.

Луѓето сè уште грешат во 2021 година, хранејќи ги измамниците со големи суми пари.

Колку и да звучи неверојатно, сепак има многу луѓе кои мислат дека Елон Маск ќе им даде пари ако му испратат Bitcoin.

Bleeping Computer и Metamask проценуваат дека за околу една недела, измамниците добиле најмалку 587.000 американски долари од несовесни жртви користејќи ја старата шема „испрати ми Х количина крипто и јас ќе ја удвојам“.

Старата добра измама со крипто подароци сè уште е профитабилна

Во последниве недели имаше ботови кои се претставуваат или одговараат на проверени сметки на Твитер. Овие ботови тврдат дека добиле пари од познати личности како близнаците Винклевос или Елон Маск и приложуваат врска до подарување на крипто, која ги повикува луѓето да депонираат пари на крипто-адреса за веднаш да добијат двојно поголема сума.

Некои од најпопуларните адреси собраа неколку илјади долари, а една особено доби 400.000 долари за неколку дена.

Но, крипто измамниците не се Bitcoin максималисти. Тие исто така земаат Ethereum, иако заработија помалку од 3.000 долари со алткоин.

Измамниците обично користат платформи како Twitch, Youtube или Facebook – за да соберат уште повеќе жртви. Ripple се обиде да преземе нешто против Youtube, кој им дозволува на измамниците да дистрибуираат лажни видеа, како што се платени реклами. Оваа иницијатива не се реализира, а поплаките за измама со Елон Маск или Рипл се појавуваа од време на време на платформите за видео-стриминг.

Измамниците го прават истото подолго време

Овој вид измама не е нов. Всушност, ова е можеби најозлогласената измама во криптосферата. Почна да се шири кон крајот на 2017 година до почетокот на 2018 година, среде бумот на криптовалутите. Во тоа време, измамниците се претставија за одредени крипто-фаци (како што се CZ, Чарли Ли или Виталик Бутерин).

Корисниците ги сфатија нивните твитови како автентични и побрзаа да ги испраќаат своите средства.

Овој вид измама стана толку вообичаена што неколку инфлуенсери ги сменија имињата за да стане јасно дека никогаш нема да испратат пари на никого.

Оваа шема го достигна својот врв во 2020 година, кога крипто-заедницата на Твитер со ужас беше сведок на тоа како официјалните и проверени сметки на познати личности (како што се Елон Маск, Барак Обама, Џо Бајден или официјалниот профил на Apple Store) промовираат дистрибуција на бесплатно крипто.

Всушност, група хакери добија пристап до Твитер, можејќи да прават што сакаат. Со сета оваа моќ, сè што направија беше измама со Bitcoin со профит од околу 120 000 американски долари.

Поврзани вести

Dogecoin предизвика вистинско лудило на пазарите

Влатко Зорба

Јелен: Биткоин е ризично, шпекулативно средство

Влатко Зорба

Швајцарска банка стара 177 години додава тргување со криптовалути

Влатко Зорба