СТАНДАРД life

Круна

АНАЛИЗИ

Битката за валута со најдобри перформанси се води во Скандинавија (инфографик)

Влатко Зорба
Норвешката круна се здоби со рано водство во годинашната битка за најсилната главна валута, според „Блумберг“. Норвешката валута се очекува да се опорави и да...
КОМПАНИИ

Шведска тестира национална електронска валута

msp-admin
Централната банка на Шведска тестира техничко решение за национална дигитална валута – електронската круна. Ова е едногодишен пилот-проект базиран на блокчеин технологија, велат од финансиската...