Таг : Шведска

ЕКОНОМИЈА

Како профитираше Шведска од избегнувањето на карантинот?

Stefanija Kuzmanovska
Економијата на Шведска извлече неочекувана корист од одбивањето да воведе карантин и повеќето други рестриктивни мерки поврзани со коронавирусот, соопшти CNBC, според податоците на Европската...
СВЕТ

Рекорден број новозаразени во Шведска: Властите имаат објаснување и за ова!

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на нови случаи на заразени со коронавирус во Шведска денес достигна рекордни 1.474, а властите тврдат дека зголемувањето се должи на зголемениот обем на...
Вести

Трет ден по ред повеќе од 1.000 новозаразени лица во Шведска

Влатко Зорба
Денес, трет ден по ред, во Шведска е забележано големо зголемување на бројот на новозаразени со коронавирусoт, објави Шведската агенција за јавно здравје. Шефот на...
СВЕТ

Поради својата политика, Шведска би можела да остане изолирана од остатокот на Скандинавија. Соседните држави одбиваат да ги отворат границите

Stefanija Kuzmanovska
Ускратувањето на слободата на движење на Швеѓаните преку границите на нордиските држави кои се опоравуваат од пандемијата на коронавирус, би било политичка одлука за која...
Вести

Во Шведска починаа над 4.000 луѓе од коронавирус

Во Шведска се регистрирани вкупно 4.029 смртни случаи од коронавирус, соопшти денеска портпаролот на Националната агенција за јавно здравје. Најновото зголемување на бројот на смртни...
Вести

Шведски епидемиолог: Требаше да се затворивме порано

Шведска минува низ епидемијата на коронавирус со најмалку рестриктивни мерки меѓу развиените земји, но се очекува бројот на загинати да надмине 4.000. Сепак, стратегијата на...
Вести

Шведска има најголема стапка на смртност од корона во Европа во последните седум дена

Шведска, која се определи за отворање како стратегија во борбата против коронавирусот, во однос на сите други европски земји, во изминатите седум дена има најголем...
СВЕТ

Шведска го проширува тестирањето на сите кои се занимаваат со „неопходни“ работни места

Stefanija Kuzmanovska
Шведска соопшти дека сака да го прошири тестирањето на коронавирусот на сите луѓе со умерени симптоми и има намера да им понуди повеќе тестови на...