Таг : карантин

МАКЕДОНИЈА

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за...
ЕКОНОМИЈА

Како профитираше Шведска од избегнувањето на карантинот?

Stefanija Kuzmanovska
Економијата на Шведска извлече неочекувана корист од одбивањето да воведе карантин и повеќето други рестриктивни мерки поврзани со коронавирусот, соопшти CNBC, според податоците на Европската...
Вести

Повеќе од 360.000 луѓе во карантин поради корона во најголемата фабрика за месо во Германија

Влатко Зорба
Германските власти решија да ја стават во карантин областа Гитерслох во државата Северна Рајна-Вестфалија. Одлуката е донесена откако зараза од коронавирусот избувна во фабриката за...
МАКЕДОНИЈА

Tест и карантин не треба само за Србија, Албанија и Косово

Влатко Зорба
Македонските државјани моментно без обврска за валиден ПЦР тест за коронавирус и карантин од земјите во соседството можат да патуваат само во Србија, Албанија и...
МАКЕДОНИЈА

МВР: Во државен карантин се спроведени вкупно 60 лица

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 16127 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 633 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...
Здравје и Храна

Кардиолозите загрижени: Поради карантинот зголемен бројот на дебели луѓе

Stefanija Kuzmanovska
Во Италија, за време на карантинот поради коронавирусот, кој трае најдолго во Европа, се забележува нагло зголемување на бројот на дебели луѓе, покажа истражување, што...
Политика

Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

Влатко Зорба
Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се...
Скопје

За да се спречи малтретирање и казни, одложен е граѓанскиот собир против карантинот

Граѓански собир што денеска во 12 часот требаше да се одржи пред владата, Собранието и во Чаир проив тродневниот карантин е одложен поради забраната за...