ЕКОНОМИЈА

Банката на федерални резерви ги стави во карантин доларите од Азија

Банката на федерални резерви на САД воведе минимален карантин од седум до 10 дена за доларските банкноти кои потекнуваат од Азија, како превентивна мерка, пишува Блумберг.

Според портпаролот на Централната банка на САД, мерката е воведена и покрај тоа што коронавирусот главно се пренесува преку човечки контакт.

Во моментов, во оптек се 1,75 милијарди американски долари во Федералните резерви.

Поврзани вести

Аналитичари очекуваат пад на економската активност во земјава годинава

Влатко Зорба

Хартиеното мени заминува во историјата

Stefanija Kuzmanovska

Од полноќ поевтинуваат бензините

user3

Ангеловска: Преку 276 илјади граѓани веќе добија и користат Домашна Платежна Картичка

Хотелите „Славија“ и „Попова Шапка“ прилагодени за ваучерите за туризам

ММФ ја ревидира стапката на раст за македонската економија

Влатко Зорба