СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

„Stelantis“ ЗАТВОРА дури 5 погони

Авто-гигантот „Stelantis “, кој сега ги спојува „Пежо“ и „Фиат-Крајслер“, следната недела ќе сопре со производство во пет фабрики во Северна Америка, пренесе Ројтерс.

Погоните се наоѓаат во Илиноис, Мичиген, Мексико и две во Онтарио. Тие градат низа производи за компанијата – од постарите камиони Рам 1500 и модели на Џип до миникомбиња и автомобили Доџ и Крајслер.

Објектите, кои претходно беа дел од „Фиат-Крајслер“, се очекува да бидат затворени од понеделник до почетокот или средината на април, наведува компанијата.

„Stelantis “ продолжува да работи тесно со добавувачите за да ги ублажи ефектите во производството предизвикани од различните проблеми со синџирот на снабдување со кои се соочува нашата индустрија“, рече компанијата во е-пошта до CNBC.

Претставник на „Stelantis“ одби да открие колку помалку автомобили ќе бидат произведени поради оваа присилна суспензија.

Поврзани вести

Нови картички и ваучери за самохрани мајки, пензионери, самостојни уметници

Берта Китинска

Доларот останува слаб, без разлика кој ќе победи на изборите во САД

msp-admin

Колку струја троши Македонија?

msp-admin