Стандард
КОМПАНИИ

Германските компании предвидуваат ограничување на работењето до септември

Германските компании очекуваат дека секојдневието и нивниот бизнис ќе бидат ограничени уште многу месеци, покажуваат резултатите од најновото деловно истражување на институтот ИФО.

Според наодите од ова истражување, компаниите предвидуваат дека ограничувањата во јавниот живот ќе траат уште 7,4 месеци, а не очекуваат нивниот бизнис да се врати во нормала уште 10,3 месеци, се вели во соопштението.

Двете бројки се само малку пониски отколку во анкетата во декември. Кампањата за вакцинација што е во тек сè уште не го покажа конечниот ефект “, рече Клаус Волрабе, раководител на одделот за истражување на IFO.

Проценките по одделни сектори се разликуваат само малку. Производителите очекуваат ограничувања на јавниот живот да траат уште 7,4 месеци, давателите на услуги 7,5 месеци, трговците 7,2 месеци и градежниците 7,3 месеци.

Кога станува збор за враќање на нивниот бизнис во нормала, производителите не очекуваат тоа да се случи во следните 10,2 месеци, давателите на услуги проценуваат дека ќе бидат потребни уште 10,6 месеци, трговците на мало 9,3 месеци, а градежните компании се надеваат дека деловните активности ќе се нормализираат во 10,4 месеци.

Поврзани вести

Кинески амбасадор: Лондон ќе сноси последици заради односот кон „Хуавеи“

msp-admin

Се подобруваат прогнозите за американската економија (инфографик)

Влатко Зорба

Доаѓа зима и нема седење надвор – како рестораните ќе ја „преживеат“ кризата?

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!