Стандард
КОМПАНИИ

Завршено! Stellantis – четврти во светот

Процесот на спојување на Peugeot S.A официјално заврши во саботата. (PSA) и Fiat Chrysler Automobiles (FCA) кои го формираа Stellantis, четвртиот по големина производител на автомобили во светот.

Како што беше претходно најавено, тргувањето со акциите на Stellantis ќе започне во понеделник на 18 јануари на берзата „Еуронекст“ во Париз и на берзата „Меркато телематико азионарио“ во Милано, а во вторник на 19 јануари на берзата во Њујорк под берзанскиот симбол „SТЛА“.

За потсетување, планот за спојување на FCA и PSA беше официјално објавен на крајот на октомври 2019 година, според кој двата автомобилски гиганти би имале 50% сопственост во идната компанија.

Во јули 2020 година, новиот производител беше официјално именуван како Stellantis, а извршниот директор на PSA, Карлос Таварес беше назначен за извршен директор на новата компанија за првите пет години.

Во ноември 2020 година беше претставено официјалното лого на Stellantis.

Stellantis обедини 14 марки автомобили, имено: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram и Vauxhall.

Овој сет на брендови на автомобили го прави Stellantis четвртиот најголем производител на автомобили во светот, зад Toyota, Volkswagen групацијата и алијансата Renault-Mitsubishi-Nissan.

Во врска со спојувањето на FCA и PSA, имаше шпекулации за исклучување на одредени брендови на автомобили од овие две групи по спојувањето, но во овој момент сè уште ништо не е потврдено.

Се шпекулира дека три познати брендови на автомобили би можеле да заминат во историјата, а тоа се брендовите Chrysler, Lancia и Dodge, додека некои аналитичари споменуваат дека Stellantis може да ја укине DS Automobiles, марката на PSА за луксузни и скапи возила, што не беше претерано диференциран од Citroen од кој беше одделен пред неколку години.

Поврзани вести

Слога – Пром со донација интерактивни табли за посебните паралелки во ОУ Страшо Пинџур Кавадарци

msp-admin

Brainster ја доби Националната награда за најинвентивна општествено одговорна практика за 2019

msp-admin

Г7 вети континуирана фискална поддршка за економиите

Влатко Зорба